Burzovní kalendář 3. 1. - 7. 1. 2011
|

Burzovní kalendář 3. 1. - 7. 1. 2011

Všeobecně pozitivní ekonomické vyhlídky na rok 2011 a tradiční sezónní faktory by mohly v prvním lednovém týdnu pomoci ke kladnému výsledku obchodování. Optimismus investorů na Wall Street otestuje řada makroindikátorů, a především páteční čísla z amerického pracovního trhu mohou udát tón lednového obchodování. Investoři na pražské burze začnou na kurzovém lístku vybírat kandidáty na černé koně roku 2011.

Wall Street

Hlavní americké akciové indexy v minulém týdnu již nikam nespěchaly (Dow +0,03 %, S&P 500 +0,07 %) a "užívaly si" své celoroční dvouciferné zisky. Pět set největších amerických firem zastoupených v indexu S&P 500 přidalo v roce 2010 13 %, index Dow Jones 11 % a technologické akcie v indexu Nasdaq posílily dokonce o 17 %. Akcie se tak staly společně s komoditami (ropa +15 %, zlato +30 %) investičními vítězi roku 2010.

Investoři tedy vstupují do nového roku pozitivně naladěni, hned v prvním lednovém týdnu však jejich důvěru v pokračování oživení otestuje várka makroekonomických indikátorů, z nichž výrazně vyčnívá páteční nezaměstnanost, která by však nemusela dopadnout vůbec tragicky (odhad: pokles z 9,8 na 9,7 %). Mezi další makrodata bude patřit pondělní index nákupních manažerů v průmyslu ISM. Důležité informace může přinést také úterní zápis z posledního jednání Fedu.

Lednovému růstu akcií by mohla pomoci tradiční sezónnost, kdy portfolimanažeři investují "čerstvé peníze", což se odráží v takzvaném lednovém efektu.

"Období od ledna do dubna patří k tradičně k těm investorsky úspěšným," říká šéf poradců Wells Fargo Stuart Freeman. zdroj: CNBC

Většina velkých investiční bank a makléřských domů věří, že růst amerických akcií bude pokračovat a může k 31.12.2011 dosáhnout znovu dvojciferných hodnot.

Na druhou stranu je vrchol optimismu podle řady analytiků varovným znamením a může ukazovat na blížící se korekci na akciových trzích.

Býci však mají další trumf v rukávu, a tím je aktuální statistika, která ukazuje, že investoři začínají vybírat peníze z dluhopisových fondů.

"Investoři si začínají uvědomovat, že nemohou dále zůstat v dluhopisech, ale zároveň se nechtějí plně odevzdat akciím," říká Jason Trennert, hlavní stratég z poradenské společnosti Strategas Research, a dodává: "Investoři se budou držet především akcií velkých dividendových společností." zdroj: Reuters

Dividendové akcie: Podle čeho je vybírat?

datum událost
3/1 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
4/1 Zápis z posledního zasedání Fedu
4/1 Průmyslové objednávky
7/1 Nezaměstnanost

Pražská burza

Pražská burza v minulém týdnu stagnovala a při velmi nízkých objemech obchodů "konzervovala" zisky, které za celý rok 2010 nasbírala. Hlavní burzovní index PX za rok sice přidal 9,7 %, ale celkově svým růstem zaostal například za globálním indexem rozvíjejících se trhů (MSCI Emerging markets) o zhruba 2 procentní body.

Investoři se však již nebudou zabývat tím, co bylo, ale především tím, co bude - a v rámci nabídky 15 nejlikvidnějších akcií obchodovaných na parketu pražské burzy budou hledat ty nejzajímavější pro investiční rok 2011.

řekl v rozhovoru pro Investiční web Jiří Hrabal, portfoliomanažer ING International Českého akciového fondu.

Dobré vyhlídky dává bankovním akciím také Michal Stupavský, portfoliomanažer z Consequ, který upozorňuje například na zajímavou dividendu Komerční banky, která je nejvyšší z bank v regionu.

Perspektivní jsou podle investičních odborníků především akcie uhelné společnosti NWR.

"Očekávaný růst poptávky Číny po komoditách potáhne akcie NWR nahoru," říká Jiří Hrabal. Podle Michala Stupavského je aktuální tržní cena akcií NWR poměrně atraktivní a NWR by se mohla stát tahounem pražské burzy v roce 2011.

Nejistota bude naopak provázet další dva energetické tituly na kurzovém lístku pražské burzy.

říká Jan Tomaník, burzovní analytik z Wood & Company.

Spíše chmurné vyhlídky mají v roce 2011 české developerské společnosti, především ECM.

"V současné chvíli se nad společností stahují mračna a bude záležet pouze na držitelích dluhopisů, jak se rozhodnou se společností dál naložit. Zadlužení je vysoké a trpělivost držitelů dluhopisů nemusí být věčná," řekl v rozhovoru pro Investiční web Roman Koděra z makléřské společnosti Patria.

datum událost
7/1 Průmyslová výroba
7/1 Stavební výroba

Kam investovat v roce 2011?

Eurozóna

Investoři na západoevropských trzích v minulém týdnu stejně jako na ostatních burzách nevyvíjeli větší aktivitu a všechny hlavní indexy zakončily celý rok v průměru 7% ziskem.

"I přes růst, který je provázel v minulém roce, nejsou evropské akcie předražené," říká Howard Wheeldon, investiční stratég z BGC Capital Partners. zdroj: CNBC

Nízké zadlužení evropských firem a silné ziskové marže dělají podle analytiků evropské akcie perspektivními také pro rok 2011. Zdraví evropských firem je velmi dobré, problém však mají samotné státy v eurozóně, které mohou čelit pokračování dluhové krize.

uvedl v exkluzivním interview pro Investiční web světoznamý burzovní guru Marc Faber.

Z evropského makrokalendáře stojí v příštím týdnu za zmínku středeční index průmyslových cen eurozóny, maloobchodní tržby a index nákupních manažerů.

datum událost
3/1 Index nákupních manažerů v EU
6/1 Maloobchodní tržby v EU