Dobré výsledky firem trh ignoruje. Je na akciích bublina?
|

Dobré výsledky firem trh ignoruje. Je na akciích bublina?

Výsledková sezóna ve Spojených státech je v plném proudu. Výsledky jsou zatím smíšené - velké banky kromě JPMorgan nic zásadního nepředvedly, ale Apple a Intel analytiky nadchly. Přesto je reakce investorů přinejlepším vlažná. Že by americké akcie měly už všechna dobrá očekávání započtená v kurzech? A chystaly by se na pořádnou korekci?

Býčí trh Investiční bubliny
Bublina

Bubliny na (akciových) trzích se dají definovat různě. Nezaškodí připomenout si několik znaků, které takovou bublinu signalizují.

1. Aktiva raketově rostou

Zní to jako jasná věc. Ale je zajímavé se podívat, jak se americké akcie vyvíjejí v posledních měsících.

Od září totiž prakticky nedošlo k významnějšímu poklesu. A i v té nejzdravější ekonomice se trh pohybuje ve vlnách nebo vlnkách, růst je střídán (třeba menším) poklesem.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Pět měsíců může být dost i pro americké optimisty, podívejte se na Apple - po strhujících výsledcích odepsal půl procenta, a to během dne před výsledky prakticky smazal negativní dopady oznámeného odchodu Steva Jobse z čela firmy.

2. O investování se baví všichni

Ano, výsledky strhávají pozornost médií, a s nimi se o burzy začínají zajímat i dřívější neználci. Bublina roste většinou právě díky unáhleným investicím těch, kteří ještě před rokem spali na matraci plné peněz.

Investoři a bubliny: Navždy spolu Během růstu bubliny se samozřejmě většině (i těch nových) investorů daří, proto nejsou výjimkou zprávy o velevydařených obchodech, investiční tipy rostou jak houby po dešti.

10 investičních bublin, které mohou brzy splasknout

Pokud nechcete zažít strmý pád, vezměte si investiční dovolenou. Nebo investujte pravidelně, pak vás žádná bublina nepohltí.

3. Historie se opakuje

Tentokrát to bude jinak - této mantře optimistů nevěřte.

Najdete jistě řadu argumentů dobře naladěných analytiků a obchodníků, proč současný růst není bublinou, ale opodstatněným odrazem zdravější ekonomiky. Může to být pravda (někdy). Ale proč to riskovat.

Trh neroste do nebe. Čemu má věřit drobný investor?

Zdroj: Business Insider