Burzovní kalendář 24. 1. - 28. 1. 2011
|

Burzovní kalendář 24. 1. - 28. 1. 2011

Výsledková sezóna na plné obrátky, a k tomu důležitá makrodata. Taková kombinace ovlivní v novém týdnu parkety burz v New Yorku. S vývojem hlavních indexů vyspělých evropských trhů může zahýbat spotřebitelská důvěra a případné zestátňování problémových evropských bank. Na pražské burze odstartují českou výsledkovou sezónu Unipetrol a VIG.

Wall Street

Americké akcie přerušily nejdelší týdenní růstovou šňůru od roku 2007 a index S&P 500 v minulém týdnu ztratil 0,9 procenta. Za poklesem stály především horší než očekávané výsledky bank Goldman Sachs a Citigroup a obavy z růstu čínské inflace.

"Výsledková laťka je po několika měsících zlepšujících se makrodat zavěšena velmi vysoko," říká Scott Migliori z Allianz Global Investors a dodává: "Korekce na konci ledna nebo na začátku února by však neměla nikoho vyděsit." zdroj: Bloomberg

Podobný názor má i Thomas Lee, akciový stratég z banky JPMorgan. "Je možné, že vidíme začátek korekce, ale spíš to vypadá na pauzu v růstu." zdroj: CNBC

Dobré výsledky firem trh ignoruje. Je na akciích bublina?

Další směr vývoje na Wall Street určí především výsledkově velmi intenzivní týden, ve kterém bude reportovat přibližně čtvrtina firem z indexu S&P 500 a polovina firem z indexu Dow Jones. Nejvíc pozornosti na sebe přitáhnou výsledky McDonald's, Boeing, 3M, v rámci technologických firem pak Yahoo! nebo Amazon.com.

Důležitější bude závěr týdne, kdy ve čtvrtek bude zveřejněna hodnota zboží dlouhodobé spotřeby a v pátek nejdůležitější číslo týdne, hrubý domácí produkt za 4. kvartál 2010 (odhad +3,5 %).

Svůj vliv může mít v týdnu také spotřebitelská důvěra, nová čísla z nemovitostního trhu nebo aukce vládních dluhopisů. V týdnu také zasedá Fed, ale analytici žádnou změnu sazeb nečekají, spíš očekávají, že by Fed mohl komentovat budoucí ekonomický výhled a inflaci.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Lednový efekt stále ve hře

datum událost
24-28/1 Výsledková sezóna (McDonald´s, Amazon, Johnson & Johnson, Microsoft)
25/1 Spotřebitelská důvěra
26/1 Prodeje nových domů
27/1 Zboží dlouhodobé spotřeby
28/1 HDP za IV. čtvrtletí

Akciové tipy na rok 2011, na nichž se shodne nejvíc manažerů

Pražská burza

České akcie zažily po delší době kolísavější obchodování, ve kterém nakonec zvítězili býci. Index PX přidal za pět obchodních seancí 2,1 procenta. Nejrůstovějším titulem se staly akcie sítě autobazarů AAA Auto (+6,8 %), naopak největší ztrátu zaznamenala softwarová společnost KIT digital (-11,5 %).

Zajímavější pohyb vykazují akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které se v týdnu dostaly na nejvyšší hodnotu od poloviny srpna. Od začátku roku přidaly již 12 procent.

řekl v aktuálním videokomentáři pro Investiční web Petr Hlinomaz, analytik z BH Securities.

Optimismus nad celoročním vývojem je patrný také z komentáře Davida Brzka, burzovní makléře z Fio banky.

napsal ve svém výhledu na rok 2011 Brzek.

Je však potřeba upozornit na to, že ČEZ má na rok 2011 vyprodanou výrobní kapacitu za průměrnou cenu 52 eur za megawatthodinu, což znamená pokles o 2 eura oproti roku 2010. Management ČEZu v tom však nevidí větší problém.

řekl v týdnu v rozhovoru pro agenturu Reuters finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

V novém týdnu by se však investoři měli možná více zajímat o dalšího energetického zástupce na kurzovém lístku pražské burzy. Ve středu totiž Unipetrol bude prezentovat své provozní výsledky.

"Do provozních výsledků Unipetrolu se jistě promítne neplánovaný 14denní výpadek v Litvínově, a také fakt, že Unipetrol ke konci roku účtuje různé opravné položky, které by mohly srazit celkový hospodářský výsledek," upozorňuje Jan Tomaník, burzovní analytik z Wood & Company.

Již v úterý své předběžné výsledky hospodaření v loňském roce zveřejní Vienna Insurance Group.

datum událost
25/1 VIG - předběžné výsledky za rok 2010
25/1 Spotřebitelská důvěra
26/1 Unipetrol - provozní hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí

Akcie: Proč obchodovat na pražské burze?

Eurozóna

Západoevropské akcie dokázaly v týdnu především díky zprávám o plánech španělské vlády na částečné znárodnění některých problémových bank růst. Hlavní evropských index DJ EUROSTOXX 50 za týden přidal okolo 2 procent.

Evropské akcie od začátku roku přidaly 4,5 procenta a zatím úspěšně ignorují některé zhoršující se makroindikátory, například předstihové ukazatele.

Úsporná opatření, která si vynucuje úvěrová krize, zvyšují v Evropě riziko recese s dvojitým dnem, varuje ve své poslední analýze Michael Darda, hlavní ekonom poradenské společnosti MKM Partners.

Recesi v Evropě letos sice nevidí analytici Saxo Bank, kteří očekávají slabý růst HDP eurozóny ve výši 1,4 %, ovšem obavají se, že růst bude ještě nižší.

Pesimistické scénáře a obavy by mohly v nadcházejícím týdnu rozptýleny případnými dobrými čísly o evropské firemní a spotřebitelské důvěře, které budou zveřejněna ve čtvrtek.

Evropský akciový trh také jistě ovlivní první větší várka hospodářských výsledků předních evropských firem. V týdnu reportují například Nokia, SAP nebo Fiat.

datum událost
24-28/1 Výsledková sezóna (SAP, Nokia, Fiat, Siemens)
24/1 Index nákupních manažerů v EU
27/1 Spotřebitelská a firemní důvěra v EU