Týden na trzích podle burzovních grafů: Lednový efekt stále ve hře
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Lednový efekt stále ve hře

Akciový trh nakonec přece jen ukázal určité znaky slabosti. Většina z nás si klade otázku, zda se jedná o malou korekci, nebo začal obrat dolů. Nejprve je potřeba říct, že graf indexu S&P 500 je stále býčí. Ve čtvrtek se cena po dlouhé době dotkla 20denního klouzavého průměru, což bylo poprvé od 1. prosince 2010. Nakonec zavírací cena skončila nad ním a přetrvává býčí trend. Pravděpodobně až proražení a uzavření pod hladinou 1 262 by změnilo graf na medvědí.

Středa byl první výrazný sestupný den po dlouhé době. Ve čtvrtek se cena sice vrátila zpět, nicméně ho lze také považovat za důležitý při sestupné fázi.

S&P 500 denní graf

S&P500 21012011 Index volatility VIX se odrazil od extrémně nízkých hodnot z minulého pátku. Nyní se index pohybuje na horní hranici svých vysokých cen z poloviny a konce prosince. Zatím nad nimi zcela jasně neuzavřel a potvrzuje býčí signál pro akcie. Změna by nastala při jasném uzavření nad hladinou 18,50. Index VIX minulý týden znovu prokázal platnost hladiny z prosince a dubna minulého roku, od které se odráží nahoru.

Index volatility VIX

VIX 21012011

Závěr: Sezónní vzorec chování "Lednový defekt" se znovu potvrdil. Za termín jeho ukončení je považován 27. leden. Graf indexu je stále býčí a zůstane, dokud cena neprorazí hladinu 1 262. Tato situace by pak pravděpodobně vedla k velkému výprodeji. Nejbližší hladina odporu je v oblasti 1 300 bodů.