ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
|

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Pohled analytiků České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.

Akcie ČR

Bankovní sektor: Hypoteční trh v prosinci meziměsíčně vzrostl o téměř třetinu na 10,3 mld. Kč (+11 % v listopadu). Za celý rok objem hypotečních úvěrů vzrostl o 13,3 % na 84,3 mld. Kč poté, co v roce 2009 o 36,6 % klesl. Objem za loňský rok je 42 % pod vrcholem z roku 2007, který tehdy dosahoval 145,5 mld. Kč. Průměrná hypoteční sazba klesla z 5,52 % (leden 2010) na 4,2 3%.

ČEZ: Podle obchodního ředitele Svobody využil během posledních měsíců rostoucí ceny elektřiny na rok 2012 k urychlení prodejů (kolik přesně ČEZ zatím předprodal, však nesdělil). Mezitím velkoobchodní cena elektřiny (kontrakt 2012 v Německu) dosáhla lokálního vrcholu na 54 EUR/MWh (10. ledna), od té doby klesla o 6 %.

Unipetrol: Odstavil rafinérii Parama o měsíc dříve, tzn. 20. ledna (do 25. března). Unipetrol se pravděpodobně snaží využít současné situace, kdy jsou rafinérské marže výrazně stlačeny. Provozní výsledky zveřejní ve středu.

Telefónica O2: Akcie od začátku roku přidaly více než 7 %. Investory pravděpodobně láká dividenda za loňský rok, která by podle odhadu ČS měla dosáhnout 40 Kč na akcii čímž by současný hrubý dividendový výnos dosahoval 9,75 %.

CME: TV Nova ve 4. čtvrtletí zaznamenala meziroční pokles sledovanosti v prime timu z 42,8 % na 34,7 %. To znamená, že sledovanost TV Nova postupně klesá (ve 3. čtvrtletí to bylo 37 %). Protože 4. čtvrtletí je nejdůležitější, mělo by to mít lehce negativní vliv i na podíl CME na tržbách z TV reklamy.

NWR: Pravděpodobně během následujících dní ohlásí ceny ročních kontraktů na dodávky energetického uhlí a čtvrtletních kontraktů na dodávky koksovatelného uhlí a koksu. ČS očekává, že ceny energetického uhlí vzrostou na asi 70 EUR/t, koksovatelného uhlí na 170 EUR/t (+10 % mezičtvrtletně) a koksu na 360 EUR/t (+9 % mezičtvrtletně).

VIG: Chce z finančních výsledků za loňský rok vyplatit dividendu 1 EUR, což je mírně pod odhadem ČS (1,1 EUR). Management společnosti pro letošní rok očekává mírný nárůst pojistného a nárůst zisku před zdaněním asi o desetinu.

Zdroj: Česká spořitelna