2011: Vítejte v "Roce akcie" - 1. díl
|

2011: Vítejte v "Roce akcie" - 1. díl

Burzám se letos bude dařit. Vyplývá to ze série exkluzivních rozhovorů ze všech koutů planety, které vám Investiční web na počátku roku přináší. Od Argentiny po Velkou Británii a od Spojených států po Malawi experti předpovídají růst poháněný uvolněnou monetární politikou na Západě a robustním oživením velkých ekonomik na Východě a na Jihu. Tato predikce však podle oslovených odborníků nebude bez rizik. Přesto většina z nich sází na 10- až 20procentní zisky. První část třídílného seriálu vás pozve do Argentiny, Brazílie, České republiky, Číny, Dánska a Indie.

Trhy Světové akcie

Argentina

Budova burzy v Buenos Aires

Hlavní trh: Burza cenných papírů Buenos Aires

www.bolsar.com

Hlavní index: MERVAL

Ptali jsme se:

Jakuba Sýkory (SFM Group)

O kolik čekáte, že MERVAL v roce 2011 posílí?

Co se ekonomiky týče, jsme velcí optimisté, protože růst HDP v Latinské Americe by měl opět výrazně převýšit růst v rozvinutých zemích. Růst HDP Latinské Ameriky byl v roce 2010 v průměru 5,5 %. V příštím roce by mělo jít o 4,5 %. Rozvinuté trhy rostly v roce 2010 o zhruba 2,5 % a v roce 2011 se čeká růst o 2 %. To znamená, že růst firemních tržeb a ziskovosti by měl být i nadále robustní. A to by mělo přispět k dvojcifernému růstu latinskoamerických trhů v roce 2011.

Které sektory budou v Argentině v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Věříme tomu, že „in“ budou v roce 2011 sektory napojené na domácí spotřebu. Banky by i nadále měly půjčovat čím dál více, řádově by mělo jít o růst objemu půjček o 15 až 20 %. A ROE by mělo být nad 20 %. Další sektory, jako zdravotnictví a školství, by pak měly profitovat z toho, že střední třídě rostou platy. To totiž znamená, že si lidé mohou dovolit více utrácet za věci, které vylepší jejich životní úroveň.

Menší zájem máme o sektory, které jsou hodně regulovány, jako například elektrické utility. Tyto společnosti totiž nejsou schopny naplno profitovat z robustního růstu domácí ekonomiky, a navíc čelí soustavnému tlaku regulátorů. Jejich atraktivitu také snižuje fakt, že úrokové sazby v mnoha zemích na kontinentu začínají růst, což dividendy těchto pomalu rostoucích společností dělá z pohledu investora méně zajímavými.

Které trendy budou v roce 2011 argentinský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Náhlé úmrtí Nestora Kirchnera, manžela nynější prezidentky Christiny Kirchnerové, výrazně změnilo politické rozložení sil v zemi. Od Kirchnera se čekalo, že bude v roce 2011 kandidovat v prezidentských volbách, a že je posléze vyhraje. Nyní je seznam možných vítězů širší a i šance, že dojde na změnu způsobu vedení země, je větší. My považujeme odklon od Kirchnerovy Peronistické politiky za pozitivní.

Brazílie

Burza v Sao Paulu

Hlavní trh: BM&F BOVESPA

www.bmfbovespa.com.br

Hlavní index: IBOVESPA

Ptali jsme se:

Amauryho Biera (Gávea Investimentos)

O kolik čekáte, že IBOVESPA v roce 2011 posílí?

Těžko říci! Čekám, že Petrobras v tomto roce získá zpět část toho, co poztrácel v roce minulém. A to by mělo zajistit, že IBOVESPA skončí v zisku.

Které sektory budou v Brazílii v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Na akciových trzích čekám jisté ozdravení akcií spojených s komoditami. Obecněji pak platí, že realitní sektor a infrastruktura budou v příštích letech v Brazílii velmi zajímavé.

Které trendy budou v roce 2011 brazilský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Výkonnost trhu bude i nadále do značné míry záviset na vývoji ekonomik zemí G3, a zejména pak na tom, jak se bude vést Číně.

Česká republika

Pražská burza

Hlavní trh: Burza cenných papírů Praha

www.pse.cz

Hlavní index: PX

Ptali jsme se:

Josefa Novotného (Fio banka)

O kolik čekáte, že PX v roce 2011 posílí?

Obchodování v roce 2011 bude obdobně jako v roce 2010 doprovázeno zvýšenou volatilitou. Očekávám však, že zhodnocení bude kladné, a to v rámci 5 až 10 procent.

Které sektory budou v Česku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Domnívám se, že jedním z nejvýkonnějších sektorů v roce 2011 bude energetika - na pražské burze tedy ČEZ. Naopak pod tlakem by stále mohly být akcie developerských společností.

Které trendy budou v roce 2011 český akciový trh nejvíce ovlivňovat?

V roce 2011 bychom se mohli ve srovnání s rokem 2010 dočkat zvýšené aktivity a likvidity. Předpokládám, že i přes poměrně složitou situaci předlužených zemí nakonec převládnou "nové peníze" pumpované na trhy centrálními bankami, a trhy si tak připíší kladné zhodnocení.

Čína

Budova burzy v Šanghaji

Hlavní trh: Šanghajská burza cenných papírů

www.sse.com.cn

Hlavní index: SHANGHAI COMPOSITE

Ptali jsme se:

Jakuba Sýkory (SFM Group)

O kolik čekáte, že Šanghajská burza v roce 2011 posílí?

Nikdo nemáme křišťálovou kouli. Nicméně investorům můžeme říci, že hrozba, že by čínské akcie ztrácely, není velká. Současné úrovně je totiž možné považovat za atraktivní. Zejména vezmeme-li v potaz nízký poměr ceny a výnosů a růst tržeb na úrovni 15 až 20 procent.

Které sektory budou v Číně v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Naše portfolio se i nadále bude opírat o středně- a dlouhodobé trendy, které je nyní možné v Číně sledovat. Mezi ně patří urbanizace, lepšící se stav průmyslu a zdravotnictví, rostoucí spotřeba a orientace na ekologicky šetrnější hospodářství. Opatrní budeme v přístupu k podnikům, které by mohl poškodit růst cen surovin a pracovní síly, a také v přístupu k podnikům, které se orientují na vývoz. Možná se budeme vyhýbat některým hráčům, kteří se sice zaměřují na domácí trh, ale jejichž akcie jsou už nyní předražené.

Které trendy budou v roce 2011 čínský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Čínská měna bude i nadále posilovat, možná rychleji než dosud. To znamená, že je jen otázkou času, než čínské akcie začnou hlásit slušné výsledky.

Dánsko

Budova burzy v Kodani

Hlavní trh: Burza cenných papírů Kodaň

www.nasdaqomxnordic.com

Hlavní index: C20

Ptali jsme se:

Henrika Drusebjerga (Nordea Savings & Asset Management)

O kolik čekáte, že C20 v roce 2011 posílí?

C20 posílí v rozmezí 10 až 20 procent; asi to bude blíže 10 procentům. Očekávání spojená se zisky dánských společností jsou extrémně vysoká – jde o 28 procent ve srovnání s globálním růměrem na úrovni 15 procent – a firmy se tak budou muset hodně snažit, aby nezklamaly.

Které sektory budou v Dánsku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

IT sektor bude i nadále zajímavý, a to i proto, že se kvůli krizi do IT hodně investuje. V poslední době významně posilovali i výrobci luxusního zboží. Jejich růst však zpomalí.

Které trendy budou v roce 2011 dánský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Tím hlavním bude to, zda hospodářské ozdravení může a bude pokračovat. My si myslíme, že bude. Evropská dluhová krize bude pokračovat, nejvíce pozornosti se bude věnovat Španělsku. Evropští politici jsou přitom, zdá se, připraveni platit takřka jakoukoli cenu za to, aby společnou měnu zachránili. Velké rozpočtové schodky, a to v neposlední řadě ve Spojených státech, budou také hrát roli. Stejně tak bude možné sledovat narůstající spory o to, jakou hospodářskou politiku nyní zvolit. Rozvíjející se trhy rostou velmi rychle - a budou chtít trochu zpomalit. Západ se naopak bude stále snažit vyléčit z recese. To znamená, že bude třeba jiných přístupů, výsledkem čehož jsou už nyní například "měnové války".

Indie

Budova burzy v Bombaji

Hlavní trh: Burza cenných papírů Bombaj

www.bseindia.com

Hlavní index: SENSEX

Ptali jsme se:

Arvinda Mohana (poradce Světové banky)

O kolik čekáte, že Sensex v roce 2011 posílí?

Není vyloučené, že BSE Sensex posílí až o 20 procent. Růst CAGR se očekává na úrovni 23 procent a EPS v rozmezí 13-15 procent.

Které sektory budou v Indii v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Růst najdete ve všech sektorech spojených s infrastrukturou – energetice, dopravě a telekomunikacích. Maloobchodu a FMCG by se také mělo dařit. Stejně tak i zdravotnictví. A školství je příležitost, o které zatím mnozí neví. Naopak růst IT by mohl zpomalit.

Které trendy budou v roce 2011 indický akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Silný růst HDP, domácí investice a příliv FDI způsobený pomalejším růstem ve zbytku světa. Problémy může přinést transparentnost a zastaralé zákony týkající se půdy a pracovní síly.


Další díl výhledu na světové burzy pro rok 2011, který se věnuje burzám v Indonésii, Irsku, Maďarsku, Malawi, Německu a Peru najdete zde

Redaktor Investičního webu Roman Chlupatý je členem organizace novinářů sdružených v Globereporter.org.