8 investičních témat pro rok 2011
|

8 investičních témat pro rok 2011

Nový rok je úspěšně za námi a důkazy, že rok 2011 bude patřit mezi ty optimističtější, se množí. Ekonomický růst, lepší ziskovost společností a růst cen akcií, ano, tyto témata budou vévodit novinovým titulkům.

Komodity Nemovitosti Státní dluhopisy Investice

Pro investory by měl být rok 2011 rokem příležitostí. Vložit své peníze a úsilí do vybraných aktiv už by nemusel být takový horor, jako v minulých letech.

Čínský růst

Ekonomové po celém světě napjatě sledují situaci v Číně. Zajímá je hlavně to, jak se dokáže tamní vláda vypořádat s inflací. Nic katastrofálního Čínu v budoucnu nečeká, růst bude pokračovat, i když ne tak, jako v minulosti. Podle analytiků by měl klesnout ze současných 10 procent na 7 až 8 procent.

Sázka na komodity – sázka na jistotu

Zlato se podle názorů odborníků dotkne v letošním roce 2000dolarové mety. To ale není ta hlavní zpráva, neunáhlete se a nevložte své peníze do zlatých cihel. Skutečnou bombou budou komodity jako ocel, uhlí, platina a kovový odpad. Poptávka po těchto třech komoditách zůstává silná hlavně v Číně, Indii a Turecku. Jen pro zajímavost, Čína v současnosti spotřebovává více uhlí, než Spojené státy, Japonsko a Evropa dohromady.

Americké indexy na nových maximech

V letošním roce konečně uvidíme to pravé oživení. Růst bude patrný na všech frontách a pocítí to hlavně firmy. Těm by měl razantně růst zisk i tržby a už to nebude jen díky snižování nákladů. Lepší situace se samozřejmě promítne na hlavních indexech. Podle analytiků by měl americký Dow Jones Industrial Avarage dosáhnout až k 13000bodům a index S&P 500 by měl atakovat 1400 bodů. Pro oba indexy to znamená 13procentní růst ze současných hodnot.

Realitní sektor žádný obrat nečeká

Nenechte se pobláznit a neinvestujte do akcií realitních a stavebních společností. V roce 2011 se situace v nemovitostním sektoru nezlepší. Lidé mají ve Spojených státech co dělat, aby dostali první hypotéku a existující majitelé domů zažívají krušné období, protože aby postavili nový dům, musí se nejdřív zbavit toho starého. Tyto problémy přetrvají po celý rok a možná se potáhnou do roku 2012.

Zemní plyn: Vítěz roku 2011

Zapomeňte na solární energii. Zemní plyn bude energií letošního roku. Ve Spojených státech navíc v průběhu roku schválí novou legislativu. Akcie těžařských společností, které se specializují právě na plyn, by tak měly být v roce 2011 sázkou na jistotu.

Biotechnologie se zvedají

Mnoho firem z tohoto sektoru zažívá krušné časy. V průběhu ekonomické krize musely razantně snížit náklady a mnoho z jejich očekávaných léků se v příštích letech nedostane na pulty. Legislativa by ale měla lehce povolit a mohla by tak mezi biotechnologické společnosti vnést trochu klidu. Investice do firem z tohoto odvětví by tak neměla být tak riskantní jako v minulosti, i když některá rizika stále přetrvávají. Klíčem k úspěchu je investice do společností, které se chystají k akvizici.

Dluhopisová bublina těsně před výbuchem

Výnosy ze státních dluhopisů šly po oznámení druhého kvantitativního uvolňování prudce nahoru. Vyšší výnosy znamenají, že ceny dluhopisů padají, jak se investoři snaží rychleji vydělat a přesunout peníze do více rizikovějších aktiv. Tento trend by měl pokračovat i v letošním roce

Drobní investoři zpátky ve hře

Akciové indexy mají za sebou obrovské růsty. Od minim z března 2009 se jim podařilo přidat desítky procent. V tu dobu ale na trhu příliš individuelních investorů nebylo, na růstu se tedy nepodíleli. Mnoho se jich totiž bálo riskovat a uložili své peníze na spořící účty, dokud nepříjde určité oživení. Až v roce 2011 se s velkou pravděpodobností vrátí a podpoří tak ekonomiku nemalou sumou peněz.

Zdroj: Marketwatch.com