Investiční rok 2011: Kam investovat?
|

Investiční rok 2011: Kam investovat?

Před dvěma lety jsem říkal: "Dávejte si pod stromeček akcie." Akciový index MSCI World vzrostl za rok 2009 o 27 %. Loni jsem doporučoval nakupovat pšenici a kukuřici. Obě komodity podražily zhruba o 35 %. Jaké investice si nadělit pod stromeček letos?

Komodity Státní dluhopisy Trhy
Růst v roce 2011

Letos doporučuji investovat raději do rodiny a do přátel, neboť investice do vztahů je nejnávratnější ze všech druhů investic. Navíc akcie, komodity, dluhopisy ani nemovitosti dnes rozhodně nejsou levné a vhodné k nákupu.

Dluhopisy stojí před propastí

Zatímco na komoditních trzích se zcela zjevně odráží očekávání zvýšené inflace – většina komodit podražila za rok 2010 o 20–30 % (stříbro dokonce o 70 %) – dluhopisové trhy jako by vyčkávaly. Výnos do splatnosti desetiletého vládního dluhopisu je v ČR pouhých 3,9 % p. a., v USA 3,3 % p. a. a v Německu dokonce jen 2,9 % p. a.

No řekněte, byli byste ochotní půjčit vládě Spojených států peníze na 10 let za slíbený výnos 3,3 % p. a.? Já rozhodně ne. Jednak je pro mě vláda USA velmi nedůvěryhodný dlužník, a jednak očekávám, že během těch 10 let bude kupní síla peněz klesat daleko rychleji než o 3,3 % ročně, ať už je oficiální statisticky vypočtená inflace jakákoli. A do třetice, ještě bych (s velkou pravděpodobností) dlouhodobě tratil na kurzu dolaru. Při úroku 8 % bych o investici do dluhopisů možná začal uvažovat, ale asi bych stejně dal přednost investicím, za kterými stojí skutečná hodnota, nejen příslib splacení dluhu.

Nicméně na trzích zatím panuje jiné přesvědčení a ceny dluhopisů, ačkoli v posledních měsících zrovna v USA mírně poklesly, se pořád drží vysoko. Tahle situace nebude trvat věčně. Buď svět znovu upadne do recese a do deflační spirály, pak dluhopisy budou nadále v kurzu a spadnou ceny akcií a komodit, nebo se naopak roztočí inflační spirála (tomu věřím já) a spadnou ceny dluhopisů. Momentálně však jedna noha trhu jde napravo a druhá nalevo. Za chvíli se asi tělo roztrhne.

Nemovitosti mají nízkou rentabilitu

Vzhledem k tomu, že očekávám vysokou inflaci, bylo by logickým doporučením investovat do fyzických aktiv, tj. do akcií, komodit a nemovitostí. To ostatně omílám v médiích dokola už dva roky. Problém je, že nemovitosti v ČR jsou absolutně bez jiskry. Ačkoli ceny šly za poslední tři roky mírně dolů, rentabilita pronájmu je stále velmi nízká. Hrubé roční nájemné bývá méně než 5 % z tržní ceny nemovitosti, a čistý zisk tak bývá zpravidla kolem 3 % ročně. To není mnoho. Navíc na trhu nemovitostí převládá nabídka nad poptávkou (což se s ohledem na demografický vývoj v ČR v nejbližších 20 letech těžko změní), tudíž nelze očekávat, že ceny nemovitostí porostou. Budou se stěží držet inflace. Tuhle ohranou písničku už také zpívám třetím rokem stále dokola, a přesto se spousta lidí nadále domnívá, že nejlepší investicí je koupit byt a pronajímat ho.

Akcie a komodity jsou drahé

Akcie a komodity sice jiskru mají, ale nacházejí se momentálně na dvouletých maximech. Když jsem v srpnu doporučoval přikoupit akcie, v médiích se to hemžilo pesimistickými výhledy – není se čemu divit, po čtyřech měsících korekce spousta analytiků začala být skeptická. A ejhle, máme tady velkou podzimní rally. Trhy rostou 4 měsíce v řadě, a najednou čtu samá pozitivní očekávání pro rok 2011.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Ceny komodit rostou již druhým rokem. Od července se utrhly i ceny zemědělských komodit, což brzy všichni začneme pociťovat na cenách potravin v obchodech. Na podzim výrazně podražily i drahé kovy - zlato a stříbro. Mezi bankéři i drobnými investory se komodity těší stále větší oblibě, vznikají nové komoditní fondy a komoditní certifikáty a v médiích se v hojnější míře objevují články o investici do zlata nebo kávy. Věštit neumím, ale varuji vás, naskakovat do rozjetého pendolina není dobrý nápad.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Co s tím? Do čeho investovat?

Na dluhopisech je bublina jako Brno, nemovitosti nejsou rentabilní a akcie a komodity jsou z krátkodobého pohledu drahé. Co tedy mají investoři dělat?

Kromě možné spekulace na pokles dluhopisů, což je velmi riziková spekulace, máte na výběr čtyři cesty:

1. Aktivně obchodovat

Akciové i komoditní trhy mají hlavní růst po propadu z roku 2008 za sebou, nyní nás čeká plavba po rozbouřeném moři. Můžete se snažit "plout s vlnami", tj. dělat krátkodobé operace a snažit se zachytit krátkodobé pohyby trhů. Pro nezkušené námořníky je to však cesta do pekel. Rozhodně nedoporučuji.

Aktivně vybírat podhodnocené a růstové akcie

I v rozbouřeném moři je stále možné najít dostatek atraktivních akcií, které trh podhodnocuje nebo nedoceňuje jejich růstový potenciál. Touto cestou jdeme s většinou klientů aktivní správy FINEZ. Poradím vám tři akcie, které považuji za velmi atraktivní a jež má v portfoliu většina mých klientů: Gerdau (brazilská ocelářská firma), Gazprom (ruský plynárenský koncern) a Biogen Idec (americká biotechnologická firma).

Pokračování článku najdete na serveru Finmag.cz