Výhled pěti největších firem světa na dalších pět let
|

Výhled pěti největších firem světa na dalších pět let

Těžařství, technologie a finanční sektor. To jsou odvětví, z nichž se rekrutují firmy s tržní kapitalizací přes čtvrt bilionu dolarů. Hravě tak převyšují například roční HDP Portugalska, Egypta nebo Chile. Spolehlivě, byť s určitým propadem, přestojí větší ekonomické problémy, a po zotavení dál válcují trhy. Kterých pět firem máme na mysli a jaká je jejich budoucnost v pětiletém horizontu?

Světové akcie Těžba Tržní kapitalizace
Exxon Mobil

1. ExxonMobil

Počet akcií Exxonu dosáhl vrcholu téměř 7 miliard a od té doby stále klesá. Nyní se pohybuje někde pod 5 miliardami. Důvodem jsou masivní zpětné odkupy akcií.

Management dnes po výborných firemních výsledcích potvrdil, že chce ve skupování akcií pokračovat, a to zhruba v objemu 5 miliard dolarů.

Pokud by se měla tržní kapitalizace firmy udržet na stávající úrovni, musely by akcie posílit zhruba o čtvrtinu. Exxon je však pomalu rostoucí společností, takže se dá předpokládat jeho pád z nejvyšší příčky žebříčku.

Pomoci může náhlé zvýšení cen ropy, které těžařům obecně pomáhá.

Tržní kapitalizace společnosti by měla do pěti let klesnout pod 400 miliard odlarů. Apple

2. Apple

O Applu by se dalo říct, že už je technologickou stálicí. Zákazníci jsou značce věrní a celosvětově jejich počet roste. Spotřeba elektroniky však klesá, a to se samozřejmě dotýká i Applu.

Akcie společnosti by měly ovšem přesto růst. Pomůže jim hlavně důvěra a zvýšené doporučení ceny ze strany analytiků. Navíc se čeká další nárůst prodejů iPadu.

Nebezpečím pro firmu je zdravotní stav Steva Jobse, který by mohl za určitých okolností poslat akcie o pár procent dolů.

Tržní kapitalizace Applu se blíží 400 miliardám dolarů. Podle odborníků to však dlouho nevydrží. Do pěti let by hodnota měla klesnout k 250 miliardám, tedy na hranici, na které se pohybují konkurenční Google a Microsoft. Industrial and Commercial Bank of China

3. Industrial and Commercial Bank of China

Ani kdyby tato největší světová banka v příštích letech nerostla, na její hodnotě se to neprojeví.

Stojí za tím silná čínská měna, která by podle odhadů měla v budoucnu přidávat 15 až 25 procent. 20procentní posun jüanu by pomohl hodnotě ICBC nad neuvěřitelných 300 miliard dolarů.

Samozřejmě bude hrát roli i vývoj čínské ekonomiky. Velkým problémem by se mohla stát situace okolo bytů a domů, kterých se v Číně postavilo moc a lidé si je nekupují. Na to by v budoucnu mohla doplatit právě ICBC. Pokles by však nastal pouze v několika nadcházejících kvartálech, dlouhodobě by měla banka růst.

Kapitalizace by se v závislosti na vývoji měny a čínské ekonomiky mohla zvýšit až ke 400 miliard dolarů. PetroChina

4. PetroChina

Růst čínské ekonomiky znamená mimo jiné i zvýšenou poptávku po energiích. A toho využívá i ropná jednička na čínském trhu – PetroChina. Lepší situace v automobilovém průmyslu, růst těžkého průmyslu, stavebnictví, to vše pomáhá společnosti k růstu. Cena ropy by v budoucnu mohla také pomoci.

Vývoj ceny ropy můžete sledovat zde

Pokud by nastal podobný scénář jako při ropné bublině v roce 2008 a ropa by do pěti let o několik procent podražila, hodnota firmy by se přiblížila k 350 miliardám dolarů.

Obrovský akviziční tlak vrcholí a PetroChina by měla do pěti vystřídat na první pozici Exxon Mobil. BHP Billiton

5. BHP Billiton

Akciím BHP se dařilo dobře, zvýšená poptávka po kovech a čínský průmyslový boom pomohly 25procentnímu růstu. Ceny komodit rostou i nadále kvůli zlepšující se světové ekonomice, která by se měla naplno zotavit na konci roku 2011 a v roce 2012.

Navíc zvýšená poptávka může způsobit úbytek zásob drahých kovů, což by ceny opět zvedlo.

Podle mnoha odborníků by však Čína mohla v budoucnu prodělat hodně těžkou kocovinu a čelit výrazným ekonomickým problémům. To by se samozřejmě podepsalo i na akciích a hodnotě BHP Billiton.

Akcie BHP Billiton budou i nadále naplňovat pozitivní očekávání. Ovšem ne v takovém tempu jako doposud, a tak může mít firma problém udržet pozici v pětce premiantů. Do ní se totiž "cpou" další dravci - Google, Petrobras nebo China Construction Bank.

Zdroj: Seeking Alpha