Dow Jones na 16 000. A pak přijde pád
|

Dow Jones na 16 000. A pak přijde pád

Červenec 1998, leden 2000, říjen 2007, měsíce, kdy se americké akcie podívaly na vrchol. Alespoň podle indexu Dow Jones. Po růstech však přišly pády a během posledních 12 let se vytvořil cyklus, který s největší pravděpodobností bude pokračovat i v budoucnu. Podle všeho čeká americké akcie rally, ale investoři by to s býčí náladou neměli přehánět. Další propad by totiž měl být zdrcující.

Rally
Index Dow Jones

Za výše uvedenými čísly se skrývá příběh. Akciový trh ve Spojených státech zažil za posledních 12 let několik rally. Ve své době byly velmi silné a vítané.

V současnosti se nám však mohou jevit tehdejší rally jako slabé. ta současná je totiž velmi silná a může pokračovat řadu měsíců, ne-li let. Pokud zachováme určitou posloupnost, tak by se index Dow Jones mohl v budoucnu podívat až k metě 16 000 bodů.

Poté však přijde pád, který stlačí hodnotu indexu až k hranici 6 000 bodů.

Pohyby na akciovém trhu mají být založeny na určitých základech. Investoři musejí mít možnost řídit se měřítky, jako jsou čistý zisk nebo dividendy. Ale firmy, které vydaly před dvěma lety zprávy o hlubokých ztrátách, se nyní chlubí rekordními zisky.

Pro investory je v tomto ohledu nemožné jakkoli předvídat či jinak spekulovat o budoucím vývoji. A dividendy, ty prostě nejsou tím hlavním lákadlem, jako tomu bylo v minulosti. Za posledních 20 let totiž průměrný dividendový výnos klesl z 5 na 2 procenta.

Investovat krátkodobě?

Většina předpovědí pro další rok hovoří o výborném období pro akcie. Možná ano, možná nás ještě čeká rok, kdy akciová rally nabere vysoké otáčky.

Ovšem podle cyklu, který je patrný v grafu, by se investoři měli akcií obávat, alespoň z dlouhodobého hlediska.

Zdroj: Smartmoney.com