8 investičních témat roku 2011
|

8 investičních témat roku 2011

Začátek roku naplňuje řadu investorů optimismem. Ekonomický růst, lepší ziskovost společností a růst cen akcií - ano, tato témata mají vévodit novinovým titulkům.

Růst v roce 2011

Pro investory by měl být rok 2011 rokem příležitostí. Vložit své peníze a úsilí do vybraných aktiv už by nemusel být takový horor jako v minulých letech.

Čínský růst

Ekonomové po celém světě napjatě sledují situaci v Číně. Zajímá je hlavně to, jak se dokáže tamní vláda vypořádat s inflací. Nic katastrofálního Čínu v budoucnu nečeká, růst bude pokračovat, i když ne tak strmý jako v minulosti. Podle analytiků by měl klesnout ze současných 10 procent na 7 až 8 procent.

Sázka na komodity – sázka na jistotu

Zlato se podle názorů odborníků dotkne v letošním roce ceny 2 tisíc dolarů za unci. To však není ta hlavní zpráva, takže se neunáhlete a najezděte pro zlaté cihly s dvoukolákem.

Opravdovou bombou budou komodity jako ocel, uhlí, platina a kovový šrot. Poptávka po těchto komoditách zůstává silná hlavně v Číně, Indii a Turecku. Jen pro zajímavost, Čína v současnosti spotřebovává více uhlí než Spojené státy, Japonsko a Evropa dohromady.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Americké indexy na nových maximech

V letošním roce konečně uvidíme to pravé oživení. Růst bude patrný na všech frontách a pocítí to hlavně firmy. Těm by měl razantně růst zisk i tržby, ovšem už jen za cenu nižších nákladů.

Lepší situace se promítne do vývoje hlavních indexů. Podle analytiků by měl americký Dow Jones Industrial Avarage dosáhnout až k 13 000 bodů a index S&P 500 by měl atakovat 1 400 bodů. Pro oba indexy to znamená 13procentní růst ze současných hodnot.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Realitní sektor žádný obrat nečeká

Nenechte se pobláznit a neinvestujte do akcií realitních a stavebních společností. V roce 2011 se situace v nemovitostním sektoru nezlepší.

Lidé mají ve Spojených státech co dělat, aby dostali první hypotéku, a majitelé domů zažívají krušné období, protože kdo chce stavět nový dům, musí se nejdřív zbavit toho starého. Tyto problémy přetrvají po celý rok a možná se potáhnou až do roku 2012.

Zemní plyn: Vítěz roku 2011

Zapomeňte na solární energii. Zemní plyn bude energií letošního roku. Ve Spojených státech navíc v průběhu roku schválí novou legislativu. Akcie těžařských společností, které se specializují právě na plyn, by tak měly být v roce 2011 sázkou na jistotu.

Aktuální vývoj cen zemního plynu sledujte zde

Biotechnologie se zvedají

Mnoho firem z tohoto sektoru zažívá krušné časy. V průběhu ekonomické krize musely razantně snížit náklady a řada jejich očekávaných léků se v příštích letech nedostane na pulty.

Legislativa by však měla lehce povolit a mohla by mezi biotechnologické společnosti vnést trochu klidu. Investice do firem z tohoto odvětví by tak neměla být tak riskantní jako v minulosti, i když některá rizika stále přetrvávají. Klíčem k úspěchu je investice do společností, které se chystají k akvizici.

Dluhopisová bublina těsně před výbuchem

Výnosy ze státních dluhopisů šly po oznámení druhého kola kvantitativního uvolňování prudce nahoru. Vyšší výnosy znamenají, že ceny dluhopisů padají, jak se investoři snaží rychleji vydělat a přesunout peníze do více rizikových aktiv. Tento trend by měl pokračovat i v letošním roce.

Drobní investoři zpátky ve hře

Akciové indexy mají za sebou obrovské růsty. Od minim z března 2009 se jim podařilo přidat desítky procent. V tu dobu na trhu příliš individuelních investorů nebylo, na růstu se tedy nepodíleli.

Mnoho se jich bálo riskovat a uložili své peníze na spořicí účty, dokud nepřijde určité oživení. Až v roce 2011 se s velkou pravděpodobností vrátí a podpoří ekonomiku nemalou sumou peněz.

Zdroj: Marketwatch.com