ETF: Jak se vyvíjela modelová portfolia v roce 2010?
|

ETF: Jak se vyvíjela modelová portfolia v roce 2010?

Na začátku roku 2010 jsme ve spolupráci s časopisem Osobní finance sestavili tři modelová investiční portfolia. Konzervativní, vyvážené i dynamické portfolio využívalo dostupné burzovně obchodované fondy. Zastoupeny byly nástroje sledující vývoj peněžního trhu, dluhopisů, akcií i komodit. Kolik navržená portfolia vydělala?

ETF

K sestavení portfolií byly vybrány ETF obchodované na trhu Xetra. Většina fondů pocházela z dílny společnosti BlackRock (ETF iShares). K nákupu vybraných fondů byl využit domácí obchodník s cennými papíry. Celková výše investice neměla přesáhnout 10 000 eur. Vybrané ETF byly nakupeny 15. ledna 2010. Dnes se můžete podívat, jak rostla hodnota portfolií (k 23. prosinci 2010).

Složení navržených portfolií

V případě konzervativního portfolia byla největší část prostředků zainvestována do ETF sledujícího vývoj koše eurových státních a podnikových dluhopisů. Druhé nejvyšší zastoupení získal fond kopírující vývoj indexu peněžního trhu eb.rexx Money Market. Do portfolia byly zařazeny i ETF zaměřené na světové a evropské akcie.

Vyvážené portfolio pokrývalo konzervativní složku dluhopisovým ETF. Dále jsou využity fondy sledující vývoj hodnoty koše světových a evropských akcií. K doplnění portfolia byl využit ETF reprezentující vývoj akcií evropských nemovitostních firem.

Stěžejní složkou dynamického portfolia byly ETF zaměřené na globální, evropské a rozvíjející se akciové trhy. K doplnění portfolia byl využit jeden fond sledující vývoj komodit.

Složení modelových portfolií

Většina ETF skončila v zelených číslech

V roce 2010 se velmi dobře dařilo burzovně obchodovaným fondům, které se zaměřily na rizikovější akciové trhy. Nejvyšší růst zaznamenal fond investující do akcií z rozvíjejících se trhů. ETF iShares MSCI Emerging Markets si za necelý rok připsal více než 24 %.

Na druhém místě byly akcie firem ze zemí východní Evropy. V ETF iShares MSCI Eastern Europe má z hlediska regionální alokace nejvyšší váhu Rusko (68 %) spolu s Polskem (18 %). Najdeme zde však i tituly z Maďarska (8 %) a České republiky (5,8 %). Tento fond posílil ve sledovaném období o více než 20 %.

Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz