Akcie: Na lednový efekt zapomeňte!
|

Akcie: Na lednový efekt zapomeňte!

Dostaví se lednový efekt? Jaký bude rok 2011 celkově pro akcie? Jaké faktory budou trhy ovlivňovat nejvíce?

Světové akcie
I letos bude Newyorská burza srdcem finančního světa

Na první otázku bude najít odpověď zřejmě nejsnadnější. V lednový růstový efekt nevěřím.

Indikátory sentimentu mezi velkými investory (např. Investors Intelligence) i retailem (např. AAII ) jsou extrémně pozitivní, naposledy jsme byli svědky takového optimismu na jaře 2010. Množství "býků" je dokonce stejně velké jako v říjnu 2007.

Mezi finančními poradci to rovněž hýří nadměrným optimismem srovnatelným s roky 2007. Nedivil bych se proto korekci indexů o 4 až 6 %.

Pohlédnout do křišťálové koule na příštích 12 měsíců je těžké, a po státních zásazích a krocích centrálních bank dokonce téměř nemožné. Na jednu stranu jsme byli během podzimu svědky zlepšujících se výkonů ekonomik, zlepšovala se nezaměstnanost, firmy si držely vysokou ziskovost. V uplynulém roce vůbec prokázaly akciové trhy značnou odolnost, ekonomiky se totiž potýkaly s nedostatečným oživením a se zadlužením.

Kdy se splatí záchranné balíčky?

Za vše se sice jednou platí, ale kdy se bude účtovat za dluhy, které pomohly zacelit finanční krizi, zůstává ve hvězdách. Kvantitativní uvolňování Fedu a dalších bank je posledním krokem k oživení bezstarostných dnů před finanční krizí.

Jestliže někteří renomovaní ekonomové přirovnávají současný finanční systém k letadlu, kladu si otázku, jak vysoko náš letoun je. Jsme v roce 2007, či 2004? Nebo jsme dokonce na začátku nového dlouhodobého růstového trendu (vždyť krize přece skončila, hlásají média)? Po pravdě řečeno nevím, ale poslední variantě nevěřím. Index S&P 500 v letech 2009 a 2010 rostl dvouciferným tempem. V historii se přitom nenajde mnoho příkladů, kdy americké indexy rostly do třetice ze sebou robustním tempem. Naposledy se to podařilo v letech 1995 až 1999 (internetová bublina), předtím musíme zajít až na začátek 50. let minulého století.

Výše úvěrů na obchodování s akciemi na NYSE sice zatím nedosáhla výše z "go-go dní", kdy se na lodi ještě tancovalo (2007, 2008), ale již přesahuje roky 2005 a 2006.

Index S&P 500 svým růstem k 1 260 bodům vyplňuje tzv. "lehmanovský gap", tedy úrovně, odkud následoval drtivý a rychlý propad trhů na podzim 2008 po krachu Lehman Brothers.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Stejně tak se úroveň ekonomické aktivity vrátila tam, kde by byla bez tehdejšího kolapsu. To, že se nechá padnout Lehman Brothers, málokdo čekal, a tak spousta investorů zůstala v pozicích. Po dvou a půl letech jsme zpět, takže by případný další růst trhů by znamenal možnost pro tyto investory vystoupit z trhu bez ztráty. Zásadnější růst nad 1 300 bodů u S&P 500 tedy může být velkým problémem už z tohoto důvodu.

Jak zareagují ziskové marže firem na rostoucí ceny komodit? Je síla titulů z finančního sektoru v posledních týdnech příslibem pro rok 2011? Nebo bude lepší se držet kvalitních dividendových titulů?

Člověka by napadla řada dalších otázek, na něž budou trhy společně hledat odpovědi v příštích týdnech a měsících. V každém případě přeji všem investorům vše nejlepší v roce 2011 a štastnou investorskou ruku!