Konec indexu Dow? Nahradí ho S&P Dow 500 Industrial Average?
|

Konec indexu Dow? Nahradí ho S&P Dow 500 Industrial Average?

Rozdíly mezi indexy Dow Jones Industrial Average a S&P 500 není potřeba čtenářům Investičního webu zdlouhavě vyjmenovávat. Tradiční DOW zahrnuje 30 velkých firem, jejichž váha v indexu vychází z ceny akcií, S&P 500 zahrnuje 500 firem a vychází z tržní kapitalizace svých konstituentů. Nabízejí proto často odlišný obrázek stavu amerického akciového trhu. Ale brzy může být vše jinak!

Světové akcie Indexy NYSE
S&P 500 a Dow Jones Industrial Average

Společnost McGraw-Hill je v pokročilé fázi jednání se CME Group o spojení největších amerických tržních benchmarků. Pro Wall Street Journal to uvádějí zdroje obeznámené se situací.

Spojením firem, případně i jejich indexů, by vzrostl vliv obou společností na světových trzích. Jak upozorňují zdroje, ke spojení stále vůbec nemusí dojít.

Jednání trvají už déle než rok. McGraw-Hill přitom provozuje indexy S&P, burza CME zahrnuje kromě jiného společnost Dow Jones.

DOW oslavil v květnu 115. narozeniny

Pokud by ovšem k dohodě došlo, provozovala by "indexový byznys" s největší pravděpodobností McGraw-Hill, která by měla i většinu ve spojené firmě. Na CME by připadl zhruba čtvrtinový podíl.

Že by se přiblížil konec tradičního indexu Dow, který více než 100 let mapuje dění na americkém akciovém trhu?

Index DOW nad 20 tisíci bodů v roce 2020, nejdřív ale sešup dolů

Zdroj: WSJ