Obezřetní investoři: Tentokrát už trhům nenaletíme!
|

Obezřetní investoři: Tentokrát už trhům nenaletíme!

Ještě není čas vrhnout se na akciové trhy, i když se v poslední době mohlo zdát, že se už hlouběji do červených čísel nepodívají. Krize není zažehnána, spíše naopak - na trzích převládá volatilita a obavy o osud Evropy se stupňují.

Americká ekonomika Emerging Markets Evropa Dluhová krize
Pokles na trzích

"Může trvat týdny, ne-li měsíce, než trhy spadnou na dno," upozorňuje Michael Woolfolk, měnový stratég z Bank of New York Mellon.

Relativní klid na trzích

Z dění na trzích v minulých týdnech by se mohlo jevit, že už problémy, které způsobily letní turbulence, ustoupily. Jde však o falešné zdání:

  • v Evropě převládá chaos;

  • ekonomiky celého světa zpomalují;

  • americký vládní deficit se nesnižuje.

1. Pokračující evropská dluhová krize

Podle Woolfolka již nemá smysl mluvit o pravděpodobnosti řeckého krachu. Bankrot této předlužené ekonomiky je jistotou, otázkou je pouze jeho načasování. Z měnového pohledu je podle něj i pro samotné Řecko žádoucí, aby opustilo společnou evropskou měnu, protože následné znehodnocení nové vlastní měny způsobí dlouhodobě příliv tržeb do oblasti řeckého cestovního ruchu.

Poukazuje však na krátkodobá rizika plynoucí z "finanční tsunami", kterou by krach způsobil v evropském bankovním sektoru. Navíc by pro Řecko bylo složité splácet dluhy denominované v silné evropské měně, ta by totiž pravděpodobně po očištění eurozóny od problémových ekonomik začala zhodnocovat.

Postižena budou všechna riziková aktiva včetně evropských i amerických akcií. Paradoxně nejvíce trpí trhy mimo Evropu. Emerging markets zasáhl odliv kapitálu, investoři stahují finance do bezpečných přístavů, za které jsou stále považovány americké státní dluhopisy a dolar.

Woolfolk doporučuje akciovým traderům využít v době poklesů strategii tzv. průměrování, tedy dokupování akcií za nízké ceny, aby v budoucnu dosáhli nižší průměrné pořizovací ceny a vydělali na následné rally.

Sedmero pravidel všech úspěšných traderů

2. Globální ochlazování ekonomik

Výhled růstu americké ekonomiky se blíží nule. Obavy, že USA, Evropa, ale i Čína vstoupí do recese, se zintenzivňují.

Evropa se vrátí do recese, zpomalí i USA

  • Nedávno Institut výzkumu ekonomického cyklu se sídlem v New Yorku, jehož závěry se v minulosti vždy ukázaly jako pravdivé, prohlásil, že recesi v USA již politici nemohou odvrátit.

  • V Evropě odhaduje Saumil Parikh z investiční společnosti Pimco na pokles produkce minimálně o 0,5 až 1 procentní bod.

  • Čínská ekonomika rychle chladne, dokazuje to klesající cena mědi, jež je barometrem stavu světového průmyslu.

Investoři by se měli poohlédnout po akciích, které budou na poklesy reagovat méně. Jednak jde o méně cyklické akcie společností zaměřujících se na nezbytné statky, vhodnou volbou jsou také dividendové akcie, které nabízejí vyšší výnos než státní dluhopisy.

Akcie společností vyrábějících nezbytné statky vs. S&P 500

3. Americký boj s dluhem

Někteří ekonomové zpochybňují správnost snahy amerických politiků o snížení státního zadlužení v době recese. Argumentují tím, že je nárůst zadlužení běžným důsledkem finanční krize a návrat k "normálu" bude trvat mnohem déle, než si současní politici dokážou představit.

Každý krátkodobý pokus o škrty ve státních výdajích nebo zvyšování daní by mohly uvrhnout ekonomiku do recese.

Zdroj: WSJ