Recese v Evropě: Výrobci aut podřazují na nižší rychlost
|

Recese v Evropě: Výrobci aut podřazují na nižší rychlost

Několik velkých evropských automobilek začíná v návaznosti na signály o nižší poptávce snižovat produkci, což dokazuje, že má evropská dluhová krize již dopady na reálnou ekonomiku.

Průmysl Recese Auta Průmyslová výroba
Továrna Peugeot v Trnavě

Evropský trh s automobily sice v příštím roce nečeká dvouciferný pokles, jako tomu bylo po pádu banky Lehman Brothers v roce 2008, ale je celkem jisté, že se poptávka kvůli přicházející recesi sníží. Proto velké automobilky, jako například PSA, Renault nebo Ford, již letos plánují několikadenní odstávky.

"Problémy v ekonomice mají vliv na rozhodování zákazníků. Ti řeší, zda si mají koupit auto nyní, nebo počkat, až bude jejich pozice v zaměstnání jistější a ekonomická situace lepší," který analyzuje prodeje ve společnosti J.D. Power and Associates/McGraw-Hill.

Ne všichni se bojí

Propad poptávky však zatím nečekají všechny automobilky. Například Toyota nebo Honda stále ještě nemají vykrytý propad, který způsobilo zemětřesení. Odstávky výroby nemají v plánu výrobci luxusních automobilů jako Jaguar Land Rover nebo Bentley, které stále zaznamenávají rekordní prodeje.

Evropské automobilky se nemohou spoléhat na oživení západoevropských ekonomik v příštím roce. Větší jasno budou mít výrobci aut a investoři příští týden, kdy budou zveřejněna zářijová čísla o prodejích aut v Evropě.

Zdroj: Financial Times