Komodity: Jim Rogers má pravdu
|

Komodity: Jim Rogers má pravdu

Jim Rogers, bývalý kolega George Sorose, se nikdy netajil svou láskou ke komoditám. Už několik let se nepřetržitě snaží přesvědčit širokou investorskou obec, že jsou zemědělské komodity výhodnou investicí.

Komodity Jim Rogers Zemědělství
Jim Rogers

Co by mělo podpořit investice do komodit? Podle Rogerse jsou to globální faktory.

"19. století bylo věkem Velké Británie, 20. století byl věk Spojených států a 21. století bude věkem Číny," říká Rogers. A největší poptávka po komoditách je v Číně.

"Americký dolar pomalu ztrácí sílu jako rezervní měna. Je to hlavně vina vlády, já tomu říkám politická devalvace," podotýká Rogers. Slabší dolar znamená vyšší ceny komodit počítané v dolarech.

Známý investor si ovšem uvědomuje, že se dolar může dočasně bez potíží vrátit ke své síle. Stačí, aby americká vláda povolila domácím firmám zinkasovat peníze ze zahraničí bez speciální daně.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Dluhopisy nejsou v kurzu

"Býci na trhu s dluhopisy se pomalu mění v medvědy. Myslím si, že by se investoři měli začít poohlížet po jiných aktivech. I akcie jsou v popředí zájmu investorů už řadu let. To by ovšem na rozdíl od dluhopisů mělo vydržet i do budoucna," říká Rogers. "Shortuji ovšem americké technologické firmy, Evropu a mladé trhy."

Rogers jde proti proudu. "Mladé trhy nakupuji tehdy, když se jich všichni bojí."

Největší nebezpečí: další bubliny

Podle Rogerse je jedním z nejrizikovějších sektor přírodních zdrojů. U něj začal býčí trh v roce 1999 a trvá dodnes.

"Nevidím žádné známky konce tohoto býčího trhu. Ale pokud přijde, skončí bublinou, stejně jako všechny dlouhotrvající býčí trhy v historii. Myslím si ovšem, že by další takové bubliny v současné nestabilní ekonomice vedly k chaosu. Zažijeme stále více nepokojů. Politici se budou snažit zavést cenovou regulaci, což ale rozhodně nebude fungovat. Spekulanti se stanou metlou lidstva a zaútočí ze všech stran," varuje Jim Rogers.

Jim Rogers: Až zkrachuje Řecko, skupte všechna eura! Investor, který kdysi se Sorosem zakládal fondy Quantum, má v portfoliu téměř všechny komodity, nejvíce však věří těm zemědělským.

"Zemědělské komodity jsou v nejhorší pozici, pokud jde o nabídku a zásoby," podotýká Rogers.

Hlavním problémem je podle něj nedostatečná atraktivita tohoto odvětví. Kdo z mladých lidí chce být zemědělcem.

I kdyby se ovšem zásoby zemědělských komodit zvyšovaly, nebude to rychlostí, která by se vyrovnala tempu růstu světové populace.

"Zemědělská půda, stroje, veškeré potřebné materiály i samotná práce budou investiční bombou dalších let. Nepotřebuji se vyznat v zemědělství, stačí investovat skrze indexy a indexové fondy," uzavírá Rogers.

komoditní indexy
Zdroj: Business Insider