Burzovní kalendář 3. 10. - 7. 10. 2011
|

Burzovní kalendář 3. 10. - 7. 10. 2011

Začne se v říjnu blýskat na lepší burzovní časy, nebo se bude start nového čtvrtletí podobat letním měsícům? O tom se v novém týdnu bude rozhodovat především v Evropě, kde si politici snad již uvědomují vážnost situace. Nejistota mezi investory je však stále velmi vysoká, a proto ani silně podhodnocené akcie nemusejí v novém týdnu zlákat k nákupům. České akcie se nejspíš tradičně jen svezou na náladě na okolních trzích.

Wall Street

Americké akcie provázelo v minulém týdnu znovu ztrátové obchodování (S&P 500 -0,44 %). Celkově utrpěly hlavní americké indexy za právě ukončené třetí čtvrtletí největší ztráty za poslední tři roky (S&P 500 -14,33%), samotné září patřilo mezi nejhorší v historii. Sektorově trpěly nejvíce banky, které napjatě čekají na vyřešení dluhové krize v Evropě.

Velmi ztrátové obchodování mají za sebou také zlato, stříbro nebo průmyslové kovy, u kterých je propad často spojován s osudem celé ekonomiky.

"Když investoři necítí ochrannou ruku Fedu, tak se prostě bojí riskovat," vidí jeden z hlavních důvodů Joe Saluzzi z makléřské firmy Themis Trading. (zdroj: AP)

opční obchodník Josef Košťál.

Nový měsíc by měl být, alespoň co se týká pohledu do burzovního almanachu, klidnější, akcie v něm totiž historicky mírně rostou.

Samotná historická výkonnost však stačit nebude. Říjen je plný důležitých makroekonomických čísel, startuje výsledková sezóna a dojde na klíčová politická rozhodnutí na obou stranách Atlantiku.

Právě výsledková sezóna bude patřit mezi rozhodující faktory pro další vývoj akcií. I když se čísla za druhé čtvrtletí povedla, hospodaření za třetí čtvrtletí a s ním spojené výhledy firem mohou negativně překvapit.

V současnosti se konsenzus trhu pohybuje stále na zhruba 112 dolarech na akcii za celý index S&P 500. Analytik Adam Parker z Morgan Stanley ovšem upozorňuje na to, že zmíněný 10% růst zisků může být pouze úpěnlivým přáním, akcie může potkat pád až na 850 bodů indexu S&P 500.

Výsledková sezóna startuje 7. října, kdy svá čísla tradičně odkryje hliníkárenský gigant Alcoa. Do té doby budou investoři sledovat spíše projevy politiků a centrálních bankéřů.

Hodně pozornosti na sebe přitáhne úterní projev Bena Bernankeho o výhledu americké ekonomiky. V rámci makroekonomických čísel bude zásadní pátek a zveřejněné údaje o celkové nezaměstnanosti a počtu uchazečů o práci.

"Pokud budou čísla z amerického pracovního trhu slabá, tak to lidem připomene, jak slabý a pochmurný výhled mají hlavní světové ekonomiky," poznamenal pro zpravodajskou stanici CNBC ekonom Brian Dolan ze serveru Forex.com.

V nadcházejícím týdnu lze opět očekávat kolísavé obchodování, protože "ukazatel strachu" VIX se minulý týden zastavil nad laťkou 40 bodů, od začátku roku jeho hodnota poskočila zhruba o 140 %.

Na bezpečné přístavy při investování zapomeňte, varuje guru z Goldman Sachs

datum událost
3/10 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
4/10 Vystoupení Bena Bernankeho
7/10 Nezaměstnanost

4 střednědobé akciové tipy z energetického sektoru

Evropa

Západoevropské trhy v minulém týdnu vzrostly po zprávách o navýšení záchranného fondu pro eurozónu o 4,6 % (DJ Eurostoxx 600), což bylo nejvíce od června 2010.

Jeden týden ve výrazně černých číslech však nic nemění na tom, že vyspělé evropské trhy stejně jako Wall Street odcházejí z třetího čtvrtletí roku 2011 chudší o přibližně čtvrtinu své hodnoty. Především banky, například francouzské, si ze své tržní ceny odmazaly i polovinu.

Evropské banky balancují na okraji propasti

Epicentrum současné krize je v eurozóně, a tak není divu, že evropské akcie od začátku roku ztrácejí 17 % a americké "jen" okolo 8 %. Evropské akcie se tak některým investorům začínají zdát být tím nejlevnějším, co lze dnes koupit.

Navíc by měl pokles eura pomoci řadě evropských vývozců," tvrdí londýnský burzovní guru Crispin Odey.

Růst je však potřeba podpořit také na "jiných místech". Na trhu se spekuluje, že by ECB mohla ve čtvrtek nečekaně snížit úrokové sazby až o 0,5 procentního bodu, což by mohlo poslat akcie vzhůru.

Otázkou je, zda to po evropských inflačních číslech z minulého týdne nakonec udělá (odhad +2,5 % vs. skutečnost +3 %).

Také mimo ECB je makroekonomický kalendář v Evropě hodně nabitý. Investoři by neměli ignorovat hned v pondělí index nákupních manažerů v eurozóně. I pro Česko bude důležitá páteční průmyslová výroba v Německu.

řekl v rozhovoru pro Investiční web Petr Žabža, hlavní makléř Patrie Direct.

datum událost
3/10 Index nákupních manažerů v eurozóně
4/10 Inflace - index výrobních cen v eurozóně
5/10 Maloobchodní tržby v eurozóně
6/10 ECB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
7/10 Průmyslová výroba v Německu

IW speciál: Jak přežít recesi jako investor, zaměstnanec nebo podnikatel

Pražská burza

Pražská burza vystřelila v minulý týdnu po dlouhé době nahoru (PX +8,1 %). Tahounem se staly akcie bank (Erste Group +18 %, Komerční banka +15 %). V menší, 2% ztrátě skončily jen mediální CME a technologická společnost KIT Digital.

Vítěze týdne považuje za stabilní složku svého portfolia také Patrik Hudec, portfoliomanažer z ČP Invest.

Patrik Hudec: Erste je sázkou na oživení regionu střední a východní Evropy

I když české akcie tímto růstem "zalepily" část letošních ztrát, stale se pohybují na 2,5letých minimech. Ani aktuální technická analýza indexu PX v podání Martina Štěpána z BH Securities není příliš povzbudivá.

Český burzovní kalendář zahrnuje několik významnějších "makro" událostí, například páteční průmyslovou a stavební výrobu. Parket pražské burzy však bude znovu ve vleku zahraničních trhů.

datum událost
7/10 Telefónica C.R. - výplatní den pro dividendu
7/10 Nezaměstnanost
7/10 Průmyslová a stavební výroba

Současné trhy: Diverzifikujte a hledejte kvalitní akcie (v ČR ČEZ, Erste, NWR a CETV)