Nebojte se akcií bank
|

Nebojte se akcií bank

Bankovní sektor má za sebou (a možná i před sebou) hodně neklidné období. Sektor, v němž si investoři chodili pro zajímavé dividendy, je dnes odkázaný na pomoc států. Jeho vyhlídky jsou všelijaké. Investoři si nejsou jistí, zda nakupovat za dobré ceny, nebo očekávat další pokles. Co na to odborníci?

Banky Eurozóna Krize Světové akcie
Banky

Začalo to hypoteční krizí, která odhalila lajdácké chování bank při kontrole rizika v Americe i v Evropě. USA po pádu Lehman Brothers začaly konat a nalily do bankovního sektoru stovky miliard dolarů, aby se situace neopakovala.

Navíc se snaží přijít s regulací, která by měla rozhodným způsobem omezit rizikové chování amerických bank ve formě tzv. "Volcker rule". To by mělo bankám znemožnit zřizování hedgeových fondů, obchodování na vlastní účet apod. Sice to vypadá, že banky budou moci všechna tato omezení vesele porušovat, ale konečné znění zatím není na stole.

Přísnější regulace bank jen prohloubí krizi

Nedluží banky, ale celé státy

V EU jsou na tom banky hůře. I je zasáhla krize likvidity, která se sem dostala z USA, a také bylo některé z nich potřeba zachránit, protože byly "too big to fail". Bohužel, dnes se do Evropy krize bankovnictví vrací a mnozí očekávají, že bude horší než před třemi lety.

Hlavním problémem se ukázaly být dluhy ne bank, ale samotných zemí, a tak už některé banky prakticky nemá kdo zachraňovat, resp. musí je zachraňovat i ti, kteří s krizí vlastně nemají nic společného (a dávají to patřičně najevo).

Špatnou situaci v EU ještě "vylepšují" ratingové agentury, které se ve snaze o znovunabytí svého pošramoceného jména nerozpakují snižovat ratingy ani těm největším a dosud prakticky nedotknutelným hráčům na trhu. Zalíbilo se jim to natolik, že dnes prakticky neproběhne týden, aby nedošlo k nějakému snížení ratingu, nebo alespoň ke zhoršení výhledu banky nebo celé země.

Nepomáhá tomu ani nerozhodnost evropských politiků, kteří namísto rázných opatření pouze ukazují svou neschopnost. Současnou situaci na trhu popsal poměrně přesně Marek Hatlapatka, hlavní analytik společnosti Cyrrus. "Bankovní sektor je bezpochyby ten, na který má a bude mít dění v posledních letech, tedy finanční krize i aktuální dluhová krize, nejcitelnější dopady. Bez nadsázky lze říci, že bankovnictví už nikdy nebude takové, jaké bylo před rokem 2008."

Posledním hřebíčkem rakve, zejména pro české, resp. středoevropské investory, byl profit warning ze strany Erste Group Bank, která přes zisková očekávání analytiků oznámila, že tento rok uzavře se ztrátou a nevyplatí dividendu.

Erste Group odepisuje dluhy PIIGS. Za 3. kvartál čekejte ztrátu, na dividendu zapomeňte

Rozhodující jsou fundamenty

Investoři jsou tedy na rozcestí. Buď se rozhodnou na bankovní sektor nadobro zanevřít a poohlédnou se jinde, kde jim nehrozí velké ztráty, nebo využijí zajímavého ohodnocení některých bankovních titulů a budou nakupovat za dobrou cenu. Otázkou zůstává, které banky vybrat.

Druhé skupině investorů, kteří považují ocenění bank za zajímavé, dává za pravdu Robin Koklar, analytik Fio banky. "Bankovní sektor byl donedávna v nelibosti investorů z důvodu obav ohledně šíření dluhové krize, poklesů cen dluhopisů fiskálně slabších států eurozóny, politických návrhů v neprospěch bankovního sektoru a dalších. Banky jsou z dlouhodobého hlediska jako sektor stále levné, ovšem investor musí pečlivě vážit, co mají jednotlivé banky ve svých rozvahách."

Šanci v bankovním sektoru vidí také Rostislav Plíva, senior makléř obchodování s cennými papíry z Patrie Direct, který si myslí, že "...bankovní a investiční sektor může být dobrou příležitostí. Ne však na dlouhodobé držení. V případě krátkodobého uklidnění v Evropě, na které bych i sázel, je schopen předvést mimořádně velká procenta směrem vzhůru, ale rozhodně ne dlouhodobě. Fundament je špatný a očištění od problémů je v nedohlednu...".

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz