Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí ohrada prolomena
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí ohrada prolomena

Máme za sebou třetí týden v řaděm v zeleném. Posledních pět obchodních dní cena zůstala v úzkém rozpětí 1 198 až 1 239. Páteční prolomení a uzavření nad hladinou 1 230, které bylo podpořeno slušným objemem obchodů, je významné.

Technická analýza VIX Světové akcie

V poslední době jsou změny a cenová volatilita hodně ovlivňované aktuálními zprávami z Evropy – dluhy a Řecko stokrát jinak a vždy stejně. Kvůli tomu jsme již zažili několik falešných prolomení – 3. a 4. října na indexu S&P 500 a minulý týden na indexu VIX. Proto je ještě nutné počkat, jaké zprávy přijdou z víkendového summitu v Evropě a jak je trh vyhodnotí.

V případě, že cena sestoupí pod 1 170, tedy pod 20- a 50denní klouzavé průměry, připadá v úvahu další propad a otestování letošních minimálních cen v oblasti 1 100 až 1 070. Nyní se tato varianta nezdá být příliš pravděpodobnou, ale při volatilním období, kdy je cena "tažena" politickými zprávami a ke změnám dochází náhle, nelze ani tuto možnost opomenout.

S&P 500 denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX zůstává medvědím indikátorem. V pátek 14. 10. uzavřel v blízkosti hodnoty 28 a evidentně prolomil silnou oblast 30. Důsledkem měl být býčí vývoj. Hned následující obchodní den v pondělí ovšem posiloval až nad hodnotu 35. Ani v pátek, kdy S&P 500 prolomil hladinu odporu, nedokázal sestoupit pod úroveň 30 a uzavřel na 31,32. Pokud se v pondělí pod ni znovu vrátí, bude to znamenat podporu býčího sentimentu.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Většina indikátorů včetně ceny ukazuje na býčí sentiment trhu. Nejvíc negativní je index VIX. Důležité pro další vývoj jsou zprávy z Evropy, kdy by mohla být potvrzena platnost prolomení hladiny 1 230 a pokračování v severním směru.