Sázka na Řecko: 4 levné akcie
|

Sázka na Řecko: 4 levné akcie

Výběr akcií je závislý na mnoha kritériích. Investoři hodnotí cenu, stav odvětví, ve kterém firma podniká, nebo spotřebitelskou základnu. Jsou ovšem i taková kritéria, na základě nichž lze určitou investici označit za spekulativní. Taková aktiva v případě úspěchu slibují o to vyšší zisk.

Spekulace Světové akcie Řecko

Příkladem spekulace mohou být akcie Fordu před zhruba 4 lety. Akcie Fordu, stejně jako General Motors nebo Chrysler, cenově odrážely možný bankrot. Ford, do té doby běžně v portfoliích, se stal velice levnou akcií. Po pár letech mohou ti odvážní, kdo tehdy nakoupili, počítat zisky.

Pokud se však investor rozhodne investovat do rizikových aktiv, neměl by alespoň sázet na jednoho koně. I spekulování volá po diverzifikaci.

Pro riziková portfolia by investoři sotva hledali lepší kandidáty než řecké akcie. Nabídka je bohatá, pár tipů pro otrlé nabízíme i tady.

National Bank of Greece

Jde o nejstarší a největší komerční bankovní instituci v Řecku. Firma působí v celé jižní Evropě a Středomoří. Zároveň úzce spolupracuje s řeckou vládou.

O bankách jsme se během krize dozvěděli hodně, ale tato banka by opravdu neměla zkrachovat. Akcie jsou od začátku roku na třetině hodnoty, ale i tak má banka tržní kapitalizaci přes 2 miliardy dolarů.

Akcie: Australské banky jsou v době krize zajímavou alternativou

Rizikem u této instituce zůstává možný odpis majetku a dalších aktiv. Na druhou stranu se při zlepšení situace v Řecku bankám jistě uleví, a to by se projevilo i na akciích.

National Bank of Greece

Coca-Cola Hellenic

Firma, která vyrábí a distribuuje Coca-Colu a další její nápoje. Podniká ve 28 evropských zemích včetně Ruska a Afriky. Jen malé procento příjmů pochází přímo z Řecka. Potenciál růstu společnosti je obrovský, hlavně pak v mladých ekonomikách, ale i v některých vyspělých evropských zemích.

Za první pololetí vzrostly příjmy společnosti o 3 procenta. Zároveň vzrostl její podíl na ruském trhu. Přesto, hlavně kvůli zvyšujícím se cenám komodit, klesl firmě čistý zisk o 27 procent, když vydělala 146 milionů eur.

Coca-Cola Hellenic má velmi silné cash flow, které je používáno na splácení dlouhodobých dluhů a na dividendy (37 centů na akcii). To by mohlo vydržet i do budoucna. Budoucí stabilita eurozóny může podle analytiků přidat akciím firmy zhruba 20 procent.

Coca-Cola Hellenic

Aegean Marine Petroleum Network

Nabízí veškeré služby spojené s námořní dopravou, včetně doplňování paliva a technických prohlídek. Má sice sídlo v Řecku, ale zaměřuje se na celosvětový námořní obchod. Tržby přímo z Řecka se tak na výsledcích firmy projevují jen z 5 procent.

Firma byla řeckou dluhovou krizí zasažena silně, ale budoucí vývoj v celém sektoru by jí měl pomoci. Na námořní dopravu totiž spoléhá stále více firem a pro lodě je nutné vybudovat nová kotviště a trasy. Analytici se proto o její budoucnost nebojí.

Aegean Marine Petroleum Network

Hellenic Telecommunications

Jaká je pozice telekomunikační firmy v tak zdevastované ekonomice, jakou je Řecko? Mohlo by se zdát, že neudržitelná.

Opak je pravdou. I když řecké firmy dluhovou krizí trpí, telekomunikační společnosti jsou v době chytrých telefonů a internetové komunikace neobejdete. I když se Řekové zabývají častěji stávkami než prací, stále jsou na internetu, stále telefonují a využívají různé aplikace.

Firma má navíc velice silné cash flow. Během posledních dvou let splatila dluhy ve výši 3,3 miliardy dolarů. Společnost vyplácí dividendu 10 centů na akcii. Od začátku roku její akcie spadly o 45 procent. Zkuste to.

Hellenic Telecommunications
Zdroj: thestreet.com