Jak investovat podle ekonomických cyklů? 11 akciových tipů
|

Jak investovat podle ekonomických cyklů? 11 akciových tipů

Podle analytiků Credit Suisse se světová ekonomika dostala do fáze kontrakce, se kterou jsou spojeny také úpravy investičních portfolií. Indikátor ekonomických cyklů se dá efektivně použít při nastavování vah jednotlivých pozic v portfoliu. Jaké akcie jsou nejvhodnější pro období pomalého růstu?

Recese Investiční portfolio

"Trhy nyní počítají s obdobím ekonomické kontrakce. To ovšem neznamená, že by investoři měli dělat nějaké dramatické změny v portfoliích. Něco je však pro udržení dobré výkonnosti nutností," píší v reportu analytici Credit Suisse.

V posledních sedmi obdobích, kdy se ekonomika dostala do této fáze, měly akcie v prvních šesti měsících od začátku cyklu o 10 % nižší výkonnost než dluhopisy.

Sektorově se nedařilo cyklickým akciím, které oproti defenzivním ve stejném časovém období ztrácely 8 %. Po šesti měsících se však tento trend začal otáčet.

Výběr akcií podle ekonomických cyklů

Akcioví investoři by tedy měli klást větší důraz na sektorové složení portfolia. Přednost by tak měly dostat kvalitní a bezpečné akcie, kterým se v období nízkého ekonomického růstu obstojně daří.

V krátkodobém horizontu (1-6 měsíců) vypadají podle analytiků z Credit Suisse nejlépe tyto společnosti:

  • výrobci léčiv Baxter, Gilead Sciences, Novartis, Pfizer a Roche;

  • telekomunikační společnost Vodafone;

  • potravinářská firma General Mills;

  • světový výrobce piva SABMiller;

  • maloobchodní sítě Tesco a Walmart.

Zdroj: Credit Suisse