Jak zahýbe počasí cenami uhlí? La Niña se hlásí o slovo
|

Jak zahýbe počasí cenami uhlí? La Niña se hlásí o slovo

Je zpět! Děvče, co dokáže zatočit s počasím. To může zamávat s cenami komodit, inflací, centrálními bankami i se Středním východem. Co tedy prognózují kolegové meteorologové z Browningu? Teplota v tropické části Pacifiku poklesla dostatečně na odstartování efektu La Niña (španělsky děvče). Ten může ovlivňovat počasí až do jara. Samo o sobě by nemuselo jít o silný efekt. Ale v kombinací s dalšími faktory...

Komodity Uhlí a koks Počasí
La Niña na začátku října 2011

Sopečná činnost

V květnu na Islandu (Grímsvötn), série erupcí na Kamčatce (Ševluch) a masivnější erupce v Čile (Puyehue-Cordón Caulle). Ty doplňují erupce na Kamčatce loni a ze začátku roku. Sopečný popílek v atmosféře bude zamezovat průniku sluníčka, bude měnit proudění polárních větrů a bude samozřejmě na sebe vázat více vody, tedy způsobovat větší srážky.

Teplý Atlantik

Teplejší Atlantik bude snižovat teploty v zimě a v kombinaci se studeným Pacifikem produkovat silné bouřky.

Negativní PDO

Třetí faktor ponecháme tajemným: nad Pacifikem je negativní PDO.

Tato kombinace by měla způsobit opět extrémnější počasí. Na severní polokouli studenější zimu. Na jižní polokouli na některých místech záplavy (Austrálie a okolí) a jinde sucho (např. Latinská Amerika, Čína, Afrika).

Extrémnější počasí na jižní polokouli by opět mohlo snížit úrodu. Po loňské špatné úrodě (kvůli podobným klimatickým jevům) by se opět ceny potravin mohly vydat směrem nahoru a zvyšovat inflaci (a snižovat reálnou kupní sílu domácností, tedy snižovat reálný růst).

Záplavy v Austrálii by mohly omezit těžbu uhlí. V české kotlině by z rostoucích cen uhlí profitovala NWR. A větší srážky na severní polokouli by měli sledovat ti, co nechtějí trávit dny, možná dokonce Vánoce, v letištních halách.

Aktuální ceny komodit sledujte zde