Zlato má stále smysl. Všichni kromě ECB již totiž stiskli turbo na tiskárnách peněz
|

Zlato má stále smysl. Všichni kromě ECB již totiž stiskli turbo na tiskárnách peněz

Celý svět používá platební neschopnost Evropy jako ideální omluvu tištění peněz. Poslední se k tomuto kroku ve velkém neodhodlala Evropská centrální banka, píše v posledním reportu makroanalytik Citigroup Steven Englander.

Eurozóna Zlato ECB EUR/USD
Zlato

"Na světě snad už není nikdo, kdo by věřil, že se Evropa vyhne recesi. Také S&P naznačila, že může snížit rating Francii a dalším velkým ekonomikám v eurozóně," varuje analytik.

Podle Englandera centrální banky všude ve světě využívají slabost eurozóny jako ideální politickou kouřovou clonu ke stlačení "turbo tlačítka" na svých tiskárnách peněz. Slabost eurozóny nasvědčuje tomu, že se dá fiskální politika zmírnit všude jinde ve světě. A politici v USA, Británii a dalších zemích toho plně využívají.

George Soros: Takhle zachraňte eurozónu!

"Paradoxní je, že ECB uvízla, a dojde-li k jakémukoli dalšímu kvantitativnímu uvolňovaní ve světě, tak to bude mít za následek jen silnější euro, a to do chvíle, než se zcela zastaví německý export." V důsledku toho bude organický růst v Evropě - zbývajícím centru produktivity a obchodu - postupně ustávat, až zmizí úplně.

"**Až se bude euro obchodovat za dva americké dolary, budeme v období pátého až desátého kola amerického kvantitativního uvolňování. Proto zlato i na současných hodnotách má smysl, stejně jako před dvěma měsíci nad 1 900 dolary za unci," uzavírá Steven Englander ze Citigroup.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zdroj: Citigroup