USA: Za rok jsou prezidentské volby. Co to znamená pro akcie?
|

USA: Za rok jsou prezidentské volby. Co to znamená pro akcie?

Rok před prezidentskými volbami ve Spojených státech se má akciím dařit. Ale pozor, historická data ukazují, že většina růstu amerických trhů probíhá ve třetích letech prezidentských období. V příštích dvanácti měsících tak může přijít další ochlazení.

Býčí trh Světové akcie Investování Barack Obama Výnosy
Americké akcie v prezidentských obdobích

Investory to může překvapovat. Mnozí stále věří v další býčí trh. Akciové trhy ovšem dlouhodobě nebudou předvádět takový rock'n'roll jako ve čtvrtek po summitu EU.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Cyklus prezidentských voleb

"Sezónnost" prezidentského cyklu je založena na politické moci stávajícího prezidenta, který se snaží upevnit svou pozici. Ekonomický, potažmo akciový boom by měl vyvrcholit těsně před volbami, kdy se hraje o každý hlas.

Právě hlava americké administrativy totiž může naordinovat zchátralé ekonomice jakýkoli lék, který v krátkodobém horizontu podpoří spotřebitelské výdaje a trh práce. Investice do akcií by proto měly být výhodnější na konci prezidentských období.

Investice pro 4. čtvrtletí: Do konce roku vše mluví v prospěch dolaru

Statistici však došli k jiným závěrům. Výnosy jsou v posledním roce prezidentského období průměrně nižší než v předchozích letech. Rozdíl sice není velký, ale o nějakém býčím trhu před prezidentskými volbami nemůže být řeč. Natož pak v současnosti.

Chmurný výhled

Analytici zkoumali zhodnocení indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1932. Změnit se musel jen fiskální rok (právě kvůli termínu prezidentských voleb) na období od 1. října až 30. září. Akcie tedy říjnem zahájily možná poslední rok Baracka Obamy (do voleb, prezident pak ještě přes dva měsíce "dosluhuje" - pozn. red).

A pro investory podle odborníků nebude nijak skvělý. Ekonomika živená krátkodobými opatřeními, navíc politicky motivovanými, nemá šanci na skutečné ozdravení. HDP sice podle odhadů roste 2,5% tempem (3Q2011), ale nezaměstnanost je stále vysoká.

V USA je největší bída za 28 let, v Británii za 19!

Zdroj: Marketwatch.com