Jack Bogle (Vanguard): Během 10 let vám akcie vydělají 100 %
|

Jack Bogle (Vanguard): Během 10 let vám akcie vydělají 100 %

Jack Bogle, zakladatel Vanguard Group, uvedl před 35 lety na trh první indexový fond. Na tu dobu zcela převratně držel všechny akcie zahrnuté v indexu S&P 500, nepotřeboval portfoliomanažera a měl jen čtvrtinové poplatky oproti klasickým podílovým fondům. Dnes se v indexových fondech točí skoro dva biliony dolarů, z nichž 900 miliard spadá pod Vanguard. Bogle odešel "do důchodu" v roce 1996, ale dodnes komentuje dění v investičním světě. Jak vidí současnou situaci?

Světové akcie Investování

Která aktiva jsou podle vás nyní nadhodnocená?

Samozřejmě zlato. Je to největší spekulace posledních let. U akcií můžete sledovat růst zisků firem nebo dividendový výnos, dluhopisy mají kupón. Zlato odráží jen názory lidí, jakkoli jejich význam nepodceňuji.

V současném prostředí však může trvat roky, možná celá desetiletí, než se zlato vrátí na hodnoty, které jsou pro něj jakžtakž přiměřené. Nikdo neví, kdy přestanou spekulanti spekulovat. Nejspíš nikdy.

Jsou naopak nějaké investice podhodnocené?

Těžko říct, nějakého jasného kandidáta v tuto chvíli nevidím. Akcie jsou zhruba férově oceněny, odrážejí výhledy ekonomiky a podle mě nabídnou více než dluhopisy.

Na základě současných výnosů bondů se dá čekat zhruba 3,5 % ročně během příštích deseti let. Akcie na druhé straně nabízejí přes 2 % dividendového výnosu a zisky firem porostou v průměru minimálně o 5 %. To znamená přes 7 % ročního výnosu, pokud se zachová zhruba dnešní P/E.

Za deset let tak dluhopisy vynesou okolo 50 %, akcie (při výnosech okolo 7,5 %) zhodnotí vaše peníze o 100 %.

Pokud se zaměříme na fondy, je dnes v jejich oblasti něco, co vás trápí?

I na trh s fondy vtrhla nálada spekulovat. Podílníci drží investice ve fondech v průměru okolo tří let. To je absurdní. Fondy samotné pak drží akcie v průměru jeden rok - další bláznovství.

Fondy se staly předmětem rozsáhlého marketingu. Cílem je spravovat co nejvíce aktiv. Vydělávají na tom velké finanční korporace, zaplatí to drobní podílníci.

Jinak současný svět investic zdaleka nevnímám tak katastroficky jako mnozí jiní. Jsem na trhu šedesát let, zažil jsem 50% propady v letech 1973-1974, 2000-2003 a před třemi lety. Že by teď šlo o dalších 50 %? Nevím, ale pochybuji o tom.

Máte pro investory nějakou univerzální radu?

Když jsem jako mladík pracoval pro jednu brokerskou firmu, jeden kolega mi řekl: "Nikdo nic neví." A to je pravda. Nikdo nic ani nemůže vědět, pouze vycházíte z nepřeberného množství informací. Takže se snažíte vnímat potenciální výnosy ve vztahu k riziku, diverzifikovat portfolio mezi akcie a dluhopisy a nepodléhat hysterii trhu.

Mnozí investoři propadají beznaději, bezpečné přístavy mizí.

Základním problémem je to, že zkrátka musíme investovat, není možné jen sedět doma. To jde pár let, ne celý život. Pokud nic nenaspoříte, do ničeho neinvestujete, skončíte na nule v každém případě.

Neexistuje nic takového jako "špatný trh". Když akcie klesají, je to dobré pro kupující a špatné pro prodejce. Možná ne letos, možná ne v příštích pár letech, ale dlouhodobě budou investice do akcií nejlepší cestou ke klidnému a zajištěnému stáří.

Zdroj: Bloomberg