Halloweenský indikátor: Začíná sezónně nejlepší období pro akcie
|

Halloweenský indikátor: Začíná sezónně nejlepší období pro akcie

Některá burzovní přísloví vycházejí z historického pozorování vývoje akcií během jednotlivých období roku. V dnešních dnech začíná podle tzv. haloweenského indikátoru nejlepší období pro akcie, které je prověřené 317letou historií obchodování na akciových trzích.

Burzovní almanach Světové akcie
Halloweenský indikátor

Někteří investoři však burzovnímu almanachu nevěří a například po zkušenosti z letošního září, které mělo být nejhorším měsícem v roce, ale naopak se stalo zatím nejrůstovějším, budou historické souvislosti zpochybňovat. Mají k tomu důvod? Jak věrohodné jsou kořeny této burzovní statistiky?

Profesor Ben Jacobsen z Masseyské univerzity na Novém Zélandu pečlivě analyzoval měsíční výnosy na britském akciovém trhu až do roku 1693 a záměrně nehledal onen zmiňovaný halloweenský indikátor.

Podle studie, kterou nazval Sezónnost na trzích reálná aneb perspektiva tří století, je halloweenský indikátor jediný, který funguje po tři století.

Studie sice nepotvrdila, že by tento indikátor fungoval rok co rok, ale narozdíl od jinak zažitých burzovních přísloví, například "lednového efektu" (první měsíc v roce patří na vyspělých trzích k tradičně nejziskovějším) nebo "Sell in May and Go Away" (v květnu je rozumné akcie prodat a vrátit se zpátky na trh nejdříve na podzim) je jeho otisk v historii burzovního obchodování největší.

Na progresivním dlouhodobém horizontu procento úspěšnosti halloweenského indikátoru vyrostlo do velmi impresivních a konzistentních úrovní.

Podle statistiky nákup akcií v tomto období v 71 procentech případů při dvouletém investičním horizontu překonal výkonnost celého trhu.

Při pětiletém horizontu dokonce v 82 procentech a při nákupu na základě halloweenského indikátoru a následného desetiletého držení akcií investoři překonali trh v úžasných 92 procentech případů. Výzkum, který pro americký akciový trh přinesl server Hulbert Financial Digest, říká, že v posledních pěti letech by investoři překonali výkonnost trhu o 3,6 procenta tím, že by investovali do bezpečných dluhopisů od prvního května do Halloweenu (pozn. 31. října) a po zbytek roku by byli již stoprocentně zainvestováni do akcií.

Historie se nemusí opakovat. Příkladem je období posledního medvědího trhu, kdy nákup akcií na podzim roku 2008 a držení do května 2009 přineslo znehodnocení investice o 12,4 procenta (měřeno indexem Dow Jones).

Při porovnání dalších populárních burzovních indikátorů, z nichž skoro žádný nemá jasnou statistickou výpovědní hodnotu, je zajímavé, že někdo našel jeden, který funguje po více než tři sta let.

Zdroj: Marketwatch.com