Dluhová krize v eurozóně je proti riziku tvrdého přistání čínské ekonomiky jen slabým odvarem
|

Dluhová krize v eurozóně je proti riziku tvrdého přistání čínské ekonomiky jen slabým odvarem

Takové varování dává ve svém posledním reportu David Cui, investiční stratég z Bank of America, podle kterého čelí Čína řadě finančních rizik, která mohou vést k takzvanému tvrdému přistání čínské ekonomiky. To by podle něj vedlo k celosvětové ekonomické krizi.

Čína Recese
David Cui

David Cui, který patří k nejlépe hodnoceným investičním expertům, pokud jde o Čínu, vidí na trhu konkrétní finanční rizika, která mohou vyvolat nižší než očekávaný růst čínské ekonomiky.

"Ekonomický růst v Číně by mohl být nižší než 7 %, a to se dá podle čínských standardů nazvat tvrdé přistání. Znamenalo by problém pro všechny světové trhy."

Podle Cuie zasáhne očekávaný ekonomický pokles na vyspělých trzích bolestivě především čínský vývoz a související investice.

Mladé trhy: Zářijové otřesy kvůli výprodeji na Forexu a odlivu kapitálu

"Oslabení globálního ekonomického růstu a aktuální turbulence na finančních trzích by mohly Číně dále ublížit. Růst čínského exportu by v příštích čtvrtletích zpomalil na jednociferné úrovně, což by ovlivnilo investice do výroby a spotřeby."

Riziko "tvrdého přistání" se v posledních dnech projevuje také v růstu rizikových přirážek CDS, které se dostaly až 194,5 bodu, což je největší skok od března 2009.

Zdroj: Bank of America