Albert Edwards: Tento trh není pro mladé muže, S&P 500 nevyhnutelně spadne na 400 bodů
|

Albert Edwards: Tento trh není pro mladé muže, S&P 500 nevyhnutelně spadne na 400 bodů

Medvědi mají letos zatím žně. Jejich názory opanovaly všechna dostupná finanční media. Mezi nejzarytější medvědy patří burzovní analytik Albert Edwards ze Société Générale, který varuje investory, kterým připadají akcie levné, protože společnosti podle něj již dosáhly maxima svých zisků.

Medvědí trh Státní dluhopisy Světové akcie

"Můj oblíbenec Jeremy Grantham z investiční firmy GMO tvrdí, že tento trh není pro mladé muže. Mně je přes padesát a nyní přišel můj čas, i když se moje předpověď pádu indexu S&P 500 na 400 bodů zatím setkává s výsměchem," říká Edwards.

Edwards již od konce roku 2006 doporučuje podvažovat akcie v portfoliích, a naopak radí, aby měli investoři velký podíl investic v amerických státních dluhopisech. Výnos 10letého amerického státního dluhopisu mezitím spadl ze 7 % na méně než 2 %.

Současné hodnoty jsou velice blízko Edwardsova původního odhadu 1,5 %.

(Poznámka: Pokles výnosu dluhopisu znamená růst jeho ceny.)

Výnos 10letého státního dluhopisu v USA "Akcie čeká podle mého skromného názoru nevyhnutelný pád na 400 bodů na indexu S&P 500," tvrdí Edwards.

Pokud přijde recese, index S&P 500 může citelně spadnout

Býci sice upozorňují na velice nízké P/E (poměr tržní ceny vůči čistému zisku) indexu S&P 500, které je na základě výhledu zisků velice atraktivní (10,5). Podle Edwardse je to ovšem velice hloupý argument, protože zisky firem dosáhly svého vrcholu a recese stáhne P/E do jednociferných hodnot.

P/E indexu S&P 500 vs. zisky firem
Zdroj: Société Générale