Stříbro a marže: Jak bude pokračovat dlouholeté drama?
|

Stříbro a marže: Jak bude pokračovat dlouholeté drama?

Vývoj ceny stříbra je v posledních měsících názornou ukázkou vlivu marží (nebo přesněji jejich změn), které po investorech požaduje burza, na kurz futures kontraktu. Jaké jsou dopady změn požadované marže na vývoj ceny stříbra? A jak se bude cena stříbra vyvíjet?

Technická analýza Stříbro

V trochu pozměněné podobě se opakuje více než 30 let stará historie, kdy začátkem roku 1980 stříbro po omezení obchodování na margin spadlo během krátké doby z 50 na zhruba 10 USD za trojskou unci.

Cena stříbra (dlouhodobý vývoj)

První dějství letošního dramatu "O stříbru a maržích" se odehrálo na přelomu dubna a května. 25. dubna cena narazila na rezistenci na úrovni maxima z roku 1980. Investory zřejmě vystrašily historické souvislosti a při vzpomínce na pád, který před 31 lety následoval, jej nechali spadnout o 10 %.

Brzy jim však otrnulo a do konce měsíce jej vyhnali ještě kousek nad předchozí maximum. Burza však od 25. dubna utahuje podmínky a postupně zvyšuje požadované marže, které jsou v pátek 29. dubna již o 30 % vyšší než v předchozím týdnu.

Investoři, kteří nejsou schopni nebo ochotni maržovým požadavkům dostát, po víkendu spouští lavinu výprodejů, kterou podporuje další zvyšování požadovaných záruk ze strany burzy (po konečném zvýšení 9. května je marže o 84 % vyšší než 25. dubna). Stříbro během týdne ztrácí třetinu své hodnoty a v pátek se zoufale snaží udržet na 33 USD.

Následuje klidnější intermezzo, během kterého se stříbro stabilizuje a znovu postupně roste. Tentokrát již "umírněněji" v blízkosti horní hranice dlouhodobého růstového kanálu.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde Druhé dějství přichází 23. září, kdy burza zvyšuje marži o 16 %. Kapitulace trhu je tentokrát okamžitá a stříbro během 3 dnů ztrácí 35 %. V pondělí 26. září nachází podporu na 26 USD. V následujících dnech se přeci jen z extrémně předprodaných hodnot vrací do blízkosti podpory na 30 USD. Ke stabilizaci kurzu přispěla i blízkost spodní hranice dlouhodobého růstového kanálu.

Vyšší marže = špendlík na propíchnutí cenové bubliny

Jak je vidět, změna burzou požadované marže má na futures kontrakty výrazný vliv. Platí to zejména v situaci, kdy je daný kontrakt silně překoupený. V takovém případě zvýšení marže může působit jako špendlík, který propíchne cenovou bublinu.

Cena stříbra (3 roky)

Jak bude drama pokračovat? Pro vývoj je klíčová podpora v okolí 30 USD a spodní hranice růstového kanálu. Pokud jej tyto podpory podrží, bude stále v platnosti aktuální růstové pásmo, v rámci kterého se stříbro může z nedávných ztrát postupně zotavit a znovu atakovat hodnoty nad 40 USD.

Jestliže však obě podpory prolomí, opustí růstové pásmo a před poklesem k 20 USD bude hledat poslední záchytný bod poblíž 26 USD.

Zdroj: Fio banka