Akcie jsou levné, sáhněte po nich!
|

Akcie jsou levné, sáhněte po nich!

Strávili jsme bezpočet hodin komentováním Itálie, Řecka, Portugalska, Španělska, EFSF (Evropského záchranného fondu), Merkelové, Sarkozyho, Berlusconiho, Papandrea, dluhové krize a výnosů dluhopisů, Čínského ekonomického přistání a celkového zpomalení světové ekonomiky. Tento článek však není o ničem jiném než o číslech. Řada komentátorů a stratégů má za to, že trhy půjdou dolů a ekonomika zpomaluje. Podívejme se na globální akciový trh čistě kvantitativně - bez pocitů a bez politiky za zády.

Ocenění Světové akcie P/E

Globální akcie jsou stejně levné jako v roce 2003

Vzali jsme čtyři časové řady z dat indexu MSCI World: celkový dluh na akcii, dividendový výnos, návratnost aktiv a P/EBITDA (cena/neupravený zisk). Pak jsme tyto časové řady standardizovali a pomocí vynesli do grafu níže jako modrou čáru.

Ocenění světových akcií

Co plyne z dat o globálním akciovém trhu, pokud vynecháme emoce?

Světové firmy jsou méně zaúvěrované než během celého období od roku 1995. Nízké zadlužení může fungovat jako velmi silný motor pro budoucí zisky, jakmile se ekonomika rozjede a firmy začnou navyšovat úvěrové financování, protože budou chtít zvyšovat zisky z investovaného kapitálu.

Dividendový výnos 2,8 % je také historicky vysoký a poměr P/EBTDA patří za sledovanou dobu k těm nízkým.

Proč se akciové trhy kvůli dluhové krizi zatím nehroutí?

Jen návratnost aktiv hází na nízké ceny trochu stín, protože náš model vysokou návratnost aktiv penalizuje. Vysoký ukazatel ROA (return on assets) může být totiž interpretován jako blížící se závěrečná fáze ekonomického cyklu. Ale i tak model ukazuje, že jsou akcie skutečně levné - dokonce levnější než v roce 2003!

P/E očištěné o cykly je pod historickým průměrem

Další argument, proč jsou akcie levné, přináší graf P/E očištěného o hospodářské cykly (cyclical adjusted price earning - CAPE) pro index S&P 500 od roku 1961. CAPE definujeme jako rozdíl současné ceny a exponenciálního průměru zisku na akcii za posledních 7 let (starší data mají menší váhu). Graf ukazuje, že americké akcie nejsou drahé a že jsou velmi rozumně oceněné.

P/E indexu S&P 500

Data ukazují, že akcie jsou levné. Proč je investoři nekupují?

Akcie jsou ve své podstatě levné, ale investoři se do nich nehrnou. Investoři totiž ví, že se trhy nyní neřídí fundamentem, ale novinovými titulky a politickými komentáři, takže je pro akcie velmi obtížné nabrat jasný směr.

I přes přesvědčivé důkazy o tom, že akcie jsou fundamentálně levné, nám instinkt radí, že je nyní rozumné být neutrální kvůli nejasnému směru a rostoucímu riziku ohledně ekonomického růstu.

Americké akcie jsou levné. A budou superlevné