Burzovní kalendář 21. 11. - 25. 11. 2011
|

Burzovní kalendář 21. 11. - 25. 11. 2011

Pozornost investorů se v novém týdnu bude přelévat mezi USA a Evropou podle toho, jak úspěšně se budou politici na obou stranách Atlantiku snažit bojovat s dluhy a deficity. A na pražské burze skončí výsledková sezóna.

Wall Street

Americké akcie v pátek uzavíraly na nejnižších hodnotách za poslední měsíc (S&P 500 -3,81 %), a to především kvůli obavám investorů z expozice amerických bank v úvěrech zemí PIIGS. Ani povzbudivé informace z pracovního trhu neměly šanci změnit medvědí náladu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci promarnili příležitost

Klíčovou se v novém týdnu na Wall Street může stát středa, kdy se kongresový výbor pokusí najít 1,2 bilionu USD na krytí rozpočtového schodku. Pokud se zákonodárci nedohodnou na snížení dalších emisí dluhu, hrozí podle analytiků Goldman Sachs, že index S&P 500 přijde až o 10 % hodnoty.

Jim Cramer: Za 31 let kariéry na Wall Street jsem nezažil bláznivnější trhy

Americký makrokalendář by naopak mohl povzbudit býky. V úterý bude zveřejněno revidované HDP za třetí čtvrtletí a o den později objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Vše naznačuje tomu, že by závěr roku po makroekonomické stránce nemusel být vůbec špatný, což potvrdilo v minulém týdnu několik ekonomů, kteří zvedli odhady růstu na 3 % a více.

V úterý odhalí investorům Fed zápis z posledního zasedání, ve kterém budou hledat investoři informace o další možné vlně kvantitativního uvolňování. Poslední program (QE2) skončil v červnu letošního roku a zahrnoval nákup státních dluhopisů za 600 miliard dolarů. Tentokrát se očekává, že by se Fed skrze nákupy dluhopisů zaměřil na snížení úrokových sazeb hypoték.

Závěr americké výsledkové sezóny bude patřit čtveřici velkých korporací, například výrobci tiskáren a počítačů Hewlett-Packard nebo zemědělské techniky Deere.

10 nejlepších akcií podle Morgan Stanley

Obchodování na Wall Street také ovlivní čtvrteční státní svátek, kdy budou parkety uzavřeny, a páteční zkrácené obchodování. V tento den také neoficiálně odstartuje předvánoční nákupní sezóna (Black Friday).

Burzovní kalendář - USA

Tři mýty o americké ekonomice

Evropa

Evropským úředníkům se zatím nepodařilo přesvědčit trhy, že mají plán na zastavení dluhové nákazy. Stejně, jako se v uplynulém týdnu znovu dostaly pod tlak italské, španělské a nově i francouzské dluhopisy, byly pod prodejním tlakem evropské akcie, které v průměru ztratily přes 3 %.

Debata v Evropě se stále točí okolo role ECB jako "instituce poslední záchrany", která zatím odmítá tisknout peníze, Podle jejího nového prezidenta Maria Draghiho musí najít řešení krize sami politici.

"ECB musí začít tisknout peníze. Jiná možnost dnes, kdy evropské periferie přijaly úsporná opatření, která snižují růst, což zhoršuje jejich schopnost platit své dluhy, není," řekl pro finanční stanici CNBC analytik Kevin Ferry z investiční společnosti Cronus.

Analytici se obávají, že další růst výnosů dluhopisů zvyšuje náklady na půjčky na neúnosné úrovně. Ve Španělsku se nyní platí téměř 7% úrok na 10letém státního dluhopisu, v Itálii je situace ještě horší.

"Pokud se věci v Evropě vymknou kontrole, musíme se připravit na další post-Lehmanovské období," říká Ed Keon, portfoliomanažer z investiční firmy Quantitative Management Associates.

Jak obchodovat drama v eurozóně? 3 investiční myšlenky

Jak je na tom Evropa po makroekonomické stránce, zjistí investoři v týdnu například ze čtvrtečních dat o výkonu německé a britské ekonomiky za třetí čtvrtletí. Svůj vliv bude mít také úterní index nálady evropských spotřebitelů.

Evropa bude v novém týdnu také znát výsledek víkendových voleb ve Španělsku, kde by měla drtivě zvítězit konzervativní lidová strana. V Itálii by měl technokratický premiér Mario Monti také představit svou novou vládu.

Burzovní kalendář - Evropa

S Evropou je amen!

Pražská burza

Parket pražské burzy v minulém týdnu plně odrážel nervozitu a výprodeje na vyspělých evropských trzích a index PX ztratil za týden 4,32 %, což je hodnota, kterou investoři viděli na svých monitorech naposledy na jaře 2009. Českým, podle řady parametrů již velmi levným akciím navíc ublížily zprávy o finančních problémech Maďarska.

Kde nakoupit levné akcie? Vydejte se do Prahy a Frankfurtu

Špatnou náladu nezlepšily ani výsledky reportujících firem, které byly vesměs podle odhadů analytiků (VIG, AAA Auto), nebo dokonce lepší než očekávané (NWR). Propadákem týdne byly akcie mediální CME (-9,1 %), kterou také poškodil negativní výhled na splácení jejího dluhu od agentury S&P. Dařilo se naopak defenzivnějším akciím jako, například akcie Philip Morris ČR přidaly 1,2 %.

Další defenzivně laděná společnost Pegas Nonwovens zveřejní svá čísla v novém týdnu a podle odhadů J&T Banky by měla vykázat prudký meziroční nárůst provozního zisku (+70 %), silnější by měly být i tržby (+13 %).

Více než závěr české výsledkové sezóny bude však o vývoji českých akcií v nadcházejícím týdnu znovu rozhodovat nálada na okolních trzích.

Burzovní kalendář - ČR

Chcete dividendy? Tak zkuste Venezuelu... nebo zůstaňte v Praze!