Komodity: Zlato trpí i přes podpůrné zprávy
|

Komodity: Zlato trpí i přes podpůrné zprávy

Averze k riziku se opět dostala ke slovu a nastolila otázku, zda krize vůbec někdy skončí. Akciové i komoditní trhy se znovu soustředí na úvěrové trhy, kde opět v rámci eurozóny rostou výnosy a banky mají potíže najít financování. Znepokojující je, že investoři začali stahovat prostředky z "bezpečných" dluhopisů, jako jsou francouzské, rakouské, nizozemské nebo norské, což zvyšuje tlak na ECB k provádění agresivnějších opatření.

Komodity Ropa Zlato Stříbro

Tento týden se bude pozornost upínat k USA, kde výbor Kongresu podá zprávu, jak snížit dluh USA v průběhu 10 let o 1,2 bilionu dolarů. Pokud se nepodaří najít dohodu, bude to znamenat automatická úsporná opatření od roku 2013 a úvěrové ratingové agentury mohou znovu zahájit rétoriku o riziku snížení ratingu.

Pozornost trhů se nyní upírá výhradně k evropské dluhové krizi a komoditní investoři se obávají potenciálního dopadu na zpomalení světové ekonomiky, což by mělo za následek sníženou poptávku po komoditách. Index Reuters Jeffries CRB zakončil uplynulý týden níže, přičemž pokles provázel většinu komodit, zejména stříbro a paládium, zatímco ropa WTI předvedla poměrně solidní výkon.

Týdenní výkonnost komodit

Cenový rozdíl mezi ropou Brent a WTI klesá

Ostře sledovaný a těžko obchodovatelný spread mezi ropami WTI a Brent zažil největší pokles za několik týdnů. Enbridge, americký provozovatel potrubí Seaway, oznámil, že souhlasí s opačným směrem toku ropy, aby zajistil transport ropy z Cushingu, centrálního skladu pro ropu WTI, do rafinérií podél Mexického zálivu. Ačkoli se tato akce, pokud ji regulátor schválí, neodehraje dříve než ve druhém kvartálu 2012, vedla k zúžení spreadu o osm dolarů, na polovinu.

Spread mezi cenami ropy

Spread zůstává i pro další měsíce velký, navzdory zásobám v Cushingu. Zprávy o otočení směru potrubí spustily na ropě WTI silnou rally, která vedla k prolomení 100dolarové hranice a k výběru zisků. Mimo tento trh finanční systém nadále zamrzá a důvěra oslabuje, cena ropy WTI se přesto dokázala udržet nad úrovní 100 dolarů.

Zatímco mnozí pochybují o tom, zda se americká ekonomika dokáže vypořádat i přes pokračující zlepšení s trojmístnou cenu ropy, nedostatek produktů, jako jsou topný olej a benzín od USA přes Evropu až po Čínu, by měl v následujících měsících podpořit pravý konec cenové křivky. Ropa Brent má podporu na 105 dolarech, přičemž pokles ceny WTI by měl narazit na 97 a 95 dolarech.

Zlatu se stále nedaří

I přes pokračující obavy z vývoje dluhopisových trhů se zlatu nepodařilo vyšplhat se nad hranici 1 800 dolarů za unci. To je pro trhy znepokojivý signál, protože během listopadu investice do ETF fondů silně rostly a jsou téměř na svých rekordních hodnotách ze srpna. Další pokles ceny, zejména pod hranici 1 700 dolarů, s sebou nese riziko hlubší korekce.

Podporu cenám zlata poskytla také zpráva World Gold Council, která ukázala, že centrální banky během 3. čtvrtletí nakoupily 148,4 tuny zlata, což je největší nákup za uplynulou dekádu. Nejvíce nákupů se uskutečnilo v září, kdy cena ostře spadla z maxima na úrovni 1 931 dolarů. To je také v souladu se silnou fyzickou poptávkou, která se objevila poté, co cena spadla na 1 535 dolarů. To by mohlo pro investory znamenat pokračování obdobného trendu i v dalších měsících, protože zejména centrální banky rozvíjecích se trhů chtějí diverzifikovat své cizoměnové rezervy.

Zdá se, že nedostatek podpory měla v uplynulém týdnu na svědomí tři témata. Trh znejistěl, když John Paulson, světový největší investor do zlata, snížil svoje pozice v SPDR Gold Trust o třetinu. Teprve uvidíme, zda se jen přesunul do zlatých prutů, které nejsou tak vidět, nebo zda uzavíral pozice, aby pokryl ztráty jinde.

Zlato

Potřeba hotovosti může být dalším možným vysvětlením, protože investoři se nadále potýkají se ztrátami a stahují peníze z bank. Také můžete argumentovat tím, že pokud nyní každý vlastní zlato jako bezpečný přístav, pak se samo zajištění stává rizikovým a roste možnost poklesu ceny. I nadále čekáme růst ceny, ale pokud by došlo k poklesu pod 1 680, může následovat hlubší korekce případně až na 200denní klouzavý průměr, který je nyní na hodnotě 1 592 USD.

Stříbro nedokázalo pokořit 35 dolarů

Stříbro znovu ukázalo vysokou citlivost v porovnání se zlatem, kdy malý propad ceny na zlatě spustil 8% pokles ceny stříbra během jediné seance. Náklonnost investorů utrpěla v souvislosti s neschopností stříbra překonat 35dolarovou hranici a čelí opět odchodu investorů. Krátkodobě očekáváme obchodování v pásmu 30 až 35 dolarů a čekáme, kterým směrem se dále vydá zlato.