Přežije Maďarsko? Další evropská krize může začít na Dunaji
|

Přežije Maďarsko? Další evropská krize může začít na Dunaji

Další dluhová krize státu? To snad ne! Jakoby nestačily Řecko, Portugalsko, Irsko, Itálie, Španělsko, možná i Francie a Spojené státy. Soudě podle zvyšujících se výnosů dluhopisů, brzy přibude další hříšník - Maďarsko.

Krize Maďarsko Evropská unie
Viktor Orbán, maďarský premiér

Nedávná aukce 12měsíčních státních pokladničních poukázek Maďarska nedopadla nijak uspokojivě – výnosy byly těsně pod 7 procenty a nebyla po nich ani velká poptávka (poměr bid-to-cover dosáhl pouze hodnoty 1,0). Konečné výnosy odpovídají tomu, co musí platit Itálie za desetileté dluhopisy.

Analytici z RBC specializující se na mladé trhy varují, že Maďarsko brzy dosáhne bodu zvratu.

"Vývoj v Maďarsku začíná být znepokojující a jeho dynamika naznačuje, že tuto zemi možná brzy postihne krize. Neúspěšná aukce 12měsíčních poukázek dokazuje, že je Maďarsko pod finančním tlakem. Náklady na refinancování maďarských dluhů za posledních několik měsíců nebezpečně rostly."

Investory v případě Maďarska odrazuje politická nestabilita. Důsledkem je to, že se země dostává do začarovaného kruhu, kdy se ekonomické a finanční podmínky nadále zhoršují.

Podle analytiků hrozí Maďarsku v blízké době snížení ratingu a riziko dalších neočekávaných negativních událostí.

Maďarsko je sice malá ekonomika s ročním HDP okolo 190 miliard USD (například zhruba polovina tržní kapitalizace firmy Apple), ale je součástí Evropské unie a je kandidátem na vstup do eurozóny, což potvrdil v nedávné době i maďarský premiér Viktor Orbán.

Při svém vystoupení na London School of Economics Orbán prohlásil, že se Maďarsko připojí k eurozóně, jakmile bude jeho ekonomika dost silná na to, aby mohla konkurovat dnešním členským zemím.

"O vstupu do eurozóny uvažujeme v delším horizontu, protože po zkušenostech z Řecka a Itálie si jsme vědomi toho, že ukvapený vstup může vyústit v tragédii." Evropští investoři se možná mají na co těšit.

Niall Ferguson: Takhle bude vypadat Evropa za 10 let

Zdroj: WSJ