Anketa: Jak investovat v roce 2012?
|

Anketa: Jak investovat v roce 2012?

V současnosti je vzhledem k okolnostem více než složité odhadnout budoucí vývoj na trzích. Investiční web se ptal 10 investičních profíků, do jakých tříd aktiv investovat v roce 2012. Kde podle nich hledat favority příštího investičního roku?

Investice
Jaroslav Brychta

Jaroslav Brychta, hlavní analytik, X-Trade Brokers

Dlouhodobě věřím drahým kovům, zatím není důvod na tomto výhledu cokoli měnit. Úrokové sazby podle mne v příštím roce neporostou a znehodnocování měn bude pokračovat.

Dluhová krize se bude prohlubovat, protože plány na snižování deficitů jsou v řadě států zcela nevěrohodné. Drahé kovy proto budou i nadále atraktivní investicí.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík, hlavní investiční stratég, ČP INVEST

Příští rok bude ve znamení posilujícího amerického dolaru. I když není americké hospodářství v nejlepší kondici, stává se pro mě dolar "jednookým králem mezi slepými". Globální hospodářství je na pokraji recese, což není nejlepší prostředí pro akcie, ale naopak nahrává dolaru a korporátním dluhopisům.

Na trhu jsou příliš vysoká inflační očekávání, která jsou nereálná, proto i drahé kovy nemusejí příliš posilovat. Navíc Evropa se zmítá v politickém neřešení dluhové krize, proto je pro mě dolar nejlepší variantou investice v poměru výnos/riziko.

Vhodnou příležitostí mohou být i zmíněné korporátní dluhopisy, jelikož firmy vykazují stále dobré hospodářské výsledky a jsou dobře kapitálově vybaveny.

Anketa: Martin Urban

Martin Urban, hlavní makléř, BrokerJet ČS

Pro následující rok preferujeme sázku na firmy s velkou tržní kapitalizací, mezinárodní působností, relativně nízkým zadlužením a schopností udržet si sektorově nadprůměrné marže.

Takto vybrané akcie by svou výkonností měly překonávat výkonnost indexů. Do této skupiny patří například společnosti Google, Procter & Gamble, McDonald's nebo Coca-Cola.

Petr Čermák

Petr Čermák, analytik, Colosseum

V roce 2012 vidíme jako atraktivní příležitost spekulaci na další pokles eura. Dluhová krize na starém kontinentu bude pokračovat.

Zajímavou příležitostí by mohla být i spekulace na pokles ceny sóji, zde je ovšem velkou neznámou počasí, které může v průběhu roku zcela změnit situaci.

V neposlední řadě je pak zajímavé snižování spreadu mezi ropou Brent a ropou WTI.

David Brzek

David Brzek, hlavní makléř, Fio banka

Přestože strategické investování nezavrhuji, tak se domnívám, že není nezbytně nutné na konci každého roku hledat investiční příběh pro rok následující. Trh se změnil a je lepší si počkat na příležitost v kontextu podmínek a konkrétní situace na trhu a pokusit se ji využít.

Stejně tak jako většina investičních příběhů pro rok 2011 vzala s letním výprodejem zasvé, stejným způsobem to může dopadnout v roce následujícím.

Z mého pohledu největší "peckou" letošního roku bylo využití výprodejových cen k navýšení pozic a rychlá realizace zisků v desítkách procent. Toto však stanovit před začátkem roku nelze, musí se reagovat na daný vývoj. Nezkoušejme investiční příběhy hledat, nechme je, ať si jednou pro změnu ony najdou nás.

Anketa: Milan Vaníček

Milan Vaníček, hlavní analytik, J&T Banka

Domnívám se, že dostatečně konzervativní a zároveň zajímavou investicí příštího roku může stále být zlato. Jako důvod vidím výši reálných úrokových sazeb a jejich pravděpodobnou velmi pozvolnou změnu, dále pak rizika spjatá s politickou scénou v Evropě, dluhové problémy států, a v neposlední řadě rizika recese, přinejmenším v Evropě.

Zlato může být podpořeno i samotným stavem poptávky a nabídky, kdy nabídka je poměrně limitovaná technologickými postupy a všeobecnou vzácností kovu. Neříkám, že zlato bude nejvýkonnější investicí roku 2012, ale v poměru riziko/výnos představuje pro zajímavou investici.

Pavel Špaček - Focus Equity

Pavel Špaček, ředitel, Focus Equity

Vzhledem k tomu, že se trhy dlouhodobě předpovídat nedají, sázím pouze na takové aktivum, které dokáže profitovat za jakéhokoli "burzovního počasí". Tímto aktivem jsou Managed futures, které jako jedinné nabízejí víceúrovňovou diverzifikaci a "non-korelaci" obchodních strategií.

Jedná se o komoditní, akciové a finanční futures kontrakty, které obchodují profesionální tradeři, takzvaní CTA (Commodity Trading Advisors), kteří aktivně řídí svá portfolia a flexibilně reagují na současnou situaci na finančních trzích.

Managed futures se dají přirovnat ke komoditnímu hedgeovému fondu. Na rozdíl od těchto fondů jsou však regulovány americkou CFTC (Commodity Futures Trading Commission).

Anketa: Marek Hatlapatka

Marek Hatlapatka, analytik, Cyrrus

Rok 2012 bude podle mého názoru rokem pokračující vysoké volatility a nervozity trhů s několika velmi optimistickými i pesimistickými periodami.

Nevěřím v trvalé vyřešení evropské dluhové krize a ve výrazný pokles rizikových přirážek na trhu, proto nevidím velké příležitosti na dluhopisovém trhu.

Podobně jako letos preferuji i v roce 2012 na akciovém trhu společnosti se silnou a stabilní tvorbou cash flow, které vyplácejí solidní dividendy. Atraktivní růstový potenciál v poměru s rizikem nabízejí také akcie firem působících v odětvích těžby ropy a drahých kovů.

Anketa: Jakub Sýkora

Jakub Sýkora, ředitel, SFM Group

Do roku 2012 zůstávám mírným optimistou.

Jakákoli očekávání ekonomického růstu pro příští rok jsou redukována a zásadní ekonomické problémy nejsou plně dořešeny. Bude stále nutné počítat s vyšší volatilitou a menší predikovatelností trhů.

Jednou z možností je investovat do strategií, jejichž nadvýkonnost je více nebo méně závislá na vyšší volatilitě. Stejným způsobem lze profitovat z pravidelného investování a využít efektu průměrování nákupních cen.

Michal Stupavský

Michal Stupavský, portfoliomanažer, Conseq

Investoři by měli sázet především na jistotu a diverzifikované portfolio.

Základem by měla být hotovostní/likviditní rezerva ve výši šesti průměrných měsíčních výdajů. Díky ní má drobný investor velkou šanci vyhnout se pádu do spárů nezajištěných půjček s velmi vysokými úrokovými sazbami.

Základem investičního portfolia by mělo být i nadále pravidelné investování do akciových a dluhopisových instrumentů, ideálně přes diverzifikované podílové fondy.