USA: Jak se neutopit v akciových vírech
|

USA: Jak se neutopit v akciových vírech

Ani průběh včerejšího obchodování na amerických akciových burzách nepřinesl zvrat nyní již šestidenního prodejního trendu, přestože (anebo právě proto?) obrat k "bullish" sentimentu mnozí předpovídali. Nepomohl ani almanach pravděpodobnosti, dle kterého z historického pohledu je poslední seance před svátkem Díkůvzdání z velké většiny (až 65 %) pozitivní.

Medvědí trh Světové akcie Investování
Makléř na NYSE

Důvody

Důvody pokračujících razantních poklesů jsou dobře známé, jen se se silnější rétorikou opakují, popřípadě rozmnožují. Negativní výhledy začínají být monotónní, investoři hladoví po dobrých zprávách začínají být netrpěliví, vstup do tradičně příznivého šestiměsíčního sezonního období (listopad až duben) se letos zatím moc nevydařil.

Fundamentům navzdory. Poměrně dobré výsledky a výhledy amerických korporací mají oproti obavám z vlivu globálních problémů v tuto chvíli menší váhu. Pro investory zaměřující se na firemní rozvahy je frustrující, že makroekonomika či politika mají v byznys-mediích navrch.

Co dělat?

Nicméně, jako vždy v podobných situacích, investoři s dlouhodobým výhledem krátkodobé i střednědobé medvědí trendy vítají, neboť jim dávají příležitost si připravit tzv. "Buy List", tedy seznam případných vhodných kandidátů na koupi na daleko výhodnějších cenách.

Tito investoři nemrhají drahocenným časem při poklesech doufáním ve zvrat svých ztrátových pozic, naopak si při "beznadějných jižních obdobích" akciových indexů analyzují fundamentálně nejsilnější komponenty jednotlivých odvětvích, sektorů či indexů.

Připravte se na šílený trh! 5 investičních rad, které vám zachrání peníze

Jak na to?

Podhodnocených titulů je již v této ranné časti korekce mnoho, ale i tyto akcie mají šanci se stát více podhodnocenými. Strategií je nepřeberné množství a záleží nejen na způsobu průběhu korekce, ale především na profilu investora, ke které strategii má nejblíže.

Někdy se vyplatí počkat si na druhou, či dokonce třetí výprodejní vlnu, ti nejtrpělivější si sedi na rukou a doufaji v prodejní "climax".

Někteří nedočkavci preferují agresivnější přístup, takže si začínají vytvářet nové portfolio pro zářnější zítřky - ale po částech - již při prvním negativním třesku.

Protipólem je podstoupení rizika předčasného vyčerpání kapitálu při eventuálních daleko nižších cenách. Tak či onak, plán je nezbytností, obzvláště v současné době, kdy se nálady a vlny střídají v rychlejších intervalech. Peněženka investora či tradera bez předem definovaného plánu či strategie, bez předem definovaného rizika, a především bez schopnosti uskutečnit definované výstupní body, se stává snadnou kořistí pro ty, kteří zaujali opačné stanovisko.

Takže si to shrňme: Nezoufat. Domácí příprava. Neukvapit se. Disciplína. Kdo si počká, ten se dočká.

Velká akciová lež odhalena! V akciích vám utíkají zisky a necháváte vydělávat ty chytřejší