Blesk z čistého nebe. JPMorgan radí investorům prodávat komodity
|

Blesk z čistého nebe. JPMorgan radí investorům prodávat komodity

Analytici JPMorgan, kteří dlouhodobě patří spíše ke komoditním býkům, ve svém aktuálním doporučení snižují váhu komodit v modelových portfoliích na "underweight", jinými slovy radí investorům, aby tuto položku, a to včetně zlata, ve svých portfoliích snížili. Hlavním důvodem je pondělní nezdar jednání tzv. superkomise amerického Kongresu, která se nedohodla na rozpočtových škrtech.

Komodity Pesimismus na trzích
Komodity

Co hlavního analytici JPMorgan zmiňují jako důvody pro příští horší výkonnost komodit?

1. Superkomise změnila rizikový výhled, jinými slovy poškodila "dluhovou serióznost" Spojených států, a proto musejí investoři začít ve svých odhadech počítat s dalším snížením ratingu.

2. Veřejný dluh Spojených států se poprvé přehoupl přes 15 bilionů USD, což je 100 % HDP. A stále roste. S&P snížila USA rating před čtyřmi měsíci a od té doby dluh narostl o 455 miliard USD, což je je částka vyšší než státní dluh Řecka.

3. Investiční výhled na průmyslové kovy a tzv. soft komodity (např. obilí) se zhoršuje již týden, tedy od chvíle, kdy bylo téměř jasné, že jednání neskončí shodou.

4. Neschopnost politicky vyřešit problémy v USA a Evropě zhoršuje šestiměsíční výhled JPM, která proto snižuje váhu komodit v portfoliích na "underweight".

CARBS: 1. liga komoditního světa

Zdroj: JPMorgan