Investoři utíkají k hotovosti, komodity jsou na prodej
|

Investoři utíkají k hotovosti, komodity jsou na prodej

Finanční napětí na globálních trzích nekontrolovatelně postupuje. Čím déle bude trvat řešení evropské dluhové krize, tím více vzroste riziko nástupu globální recese. Výsledkem je krátkodobě nižší výhled na poptávku po komoditách, čímž trpí ceny.

Komodity Ropa Ekonomika Zlato Dluhová krize

Index cen komodit Týdenní vývoj cen komodit

Mnoho investorů se s koncem roku začíná stahovat z trhu a investiční fondy snižují pozice na úvěr jako důsledek snižování úvěrových linek ze strany bank. Proto nelze v dalších týdnech vyloučit nepříznivé prostředí včetně pokračujícího posilování dolaru, který tak neposkytuje komoditám podporu.

Globální index nákupních manažerů, který je předstihovým ukazatelem ekonomické aktivity, naznačuje v nejbližší době slabost, přičemž měkká data z Číny jen podporují další nejistý výhled.

Dva hlavní komoditní fondy (S&P GSCI a DJ UBS) se od začátku roku obchodují v záporném pásmu, zejména v poslední době, protože v obou jsou zastoupeny zemědělské komodity a kovy, tedy sektory, které v uplynulých měsících trpěly nejvíce.

Index Reuters Jeffries CRB ztratil výprodejem napříč sektory za týden 2,7 %, přičemž nejvíce byly zasaženy komodity citlivé na vývoj dolaru, jako jsou kukuřice a sójové boby. Američtí exportéři nedokáží soutěžit s levnějšími produkty z jiných zemí, zejména z Jihoafrické republiky. Brazilský reál oslabil za uplynulý půl rok o více než 15 %. Nadále pokračuje skupování dolaru, který proti koši světových měn posílil o 1,9 %.

Potřeba likvidity zasáhla zlato

Zlato nadále trpí, pokleslo druhý týden v řadě. Ani eskalující krize, ani nákupy centrálních bank na fyzickém trhu nedokázaly přimět zlato k růstu, přičemž investice do ETF fondů dosáhly nového maxima 2 350 tun. Obecně však investoři do ETF mají výrazně delší investiční horizont, což nahrává domněnce, že bude zlato v následujících měsících růst. Největší riziko pro zlato představuje v krátkém období snižování rizika, které probíhá napříč trhy, spolu s posilujícím dolarem.

Technický obraz není pozitivní, dokud bude cena zlata pod úrovní 1 710 dolarů. Existuje riziko dalšího poklesu v případě prolomení hranice 1 665 směrem k hodnotám okolo 1 600 dolarů, kde je jak předcházející minimum, tak 200denní klouzavý průměr. Dolar se nyní proti většině měn nachází na překoupených úrovních a korekce by zlatu poskytla podporu.

Ropa Brent

Ropa posílila díky možnému zákazu íránské ropy

Zdálo se, že ropa utrpí druhý ztrátový týden v řadě kvůli zhoršující se evropské krizi, která, pokud by spustila recesi, by měla nepříznivý dopad na poptávku po ropě a její ceny. Ceny se však udržely díky výraznému geopolitickému riziku, které vytváří Írán. Francie žádá evropský zákaz pro íránskou ropu kvůli nejasnému jadernému programu. To s sebou nese riziko rostoucího napětí mezi Íránem a zbytkem světa.

Írán totiž fakticky ovládá Hormuzský průliv, kterým proplouvá zhruba třetina ropy, která je po moři přepravována z oblastí Středního východu. Další eskalace napětí, které by měla dopad na růst ceny, by nemohla z pohledu spotřebitelů přijít vzhledem k ekonomické krizi v horší čas.

Poptávka po ropě a s ní spojených produktech, zejména po dieselu, který putuje do Číny, je stále na zdravých úrovních i přes makroekonomicky nepříznivé prostředí. To také podporuje ceny futures kontraktů ve formaci backwardation, kdy se ropa s okamžitým dodáním obchoduje výše než s dodáním budoucím. Podpora se aktuálně nachází na 105 dolarech pro ropu Brent, přičemž její prolomení otevírá cestu ke 100dolarové hranici.

Aktuální vývoj cen komodit sledujte zde

Nejvíce trpí průmyslové kovy

Cena kovů od mědi přes nikl nadále padá s tím, jak se zhoršuje ekonomický výhled. Kompozitní index LME poklesl za rok téměř o 24 %, přičemž všechny složky zaznamenaly během roku 2011 výrazné ztráty. Hlavním těžařům se dokonce dařilo hůře, Bloomberg World Mining Index ztratil od začátku roku téměř 30 %.

Měď, nejvíce obchodovaný kov, má za sebou čtyřtýdenní pokles kvůli zhoršujícímu se výhledu a posilujícímu dolaru, který sektoru bere podporu. Poptávka po mědi, zejména v Asii, zůstává silná, zásoby mědi na LME klesají už 8 měsíců v řadě. Další pokles cen by tak v tomto regionu mohl vést k dalším nákupům, což by zmírnilo další poklesy. Podpora pro cenu mědi s dováním v březnu je 315 centů a další silnější podpora je na 300 centech.

Sójové boby

Cena sójových bobů blízko několikaleté podpory

Výprodej obilovin a sójových bobů pokračuje s tím, jak se pod tlak dostávají spekulativní dlouhé pozice. Americký export sójových bobů a kukuřice zaostává za předchozími odhady, protože silnější dolar způsobil pokles poptávky z Číny, která nyní více nakupuje v Jižní Americe.

Cena sójových bodů s dodáním v následujícím měsíci se dostala k několikaleté podpoře na ceně 1 095. Pokud by cena zavřela pod touto úrovní, byl by to signál pro další poklesy. Hedgeové fondy a další velcí investoři se vůči sójovým bobům poprvé po 3 letech stavějí negativně. Proto by další posilování dolaru mohlo vést k dalším výprodejům.