Rusko se připravuje na evropskou recesi
|

Rusko se připravuje na evropskou recesi

Ruská vláda se připravuje na zhoršení ekonomického prostředí, které by mohlo poslat dolů pro zemi klíčovou cenu ropy. Nižší ceny černého zlata by totiž nadělaly zmatky ve fiskální rovnováze země a ještě více by oslabily rubl.

Ekonomika Rusko BRICS
Rusko

Země se připravuje, ale lehké to nebude

Nový ruský ministr financí Anton Siluanov minulý týden prohlásil, že je na zhoršení situace připravený. Jeho pozice by pak rozhodně nebyla jednoduchá. Evropská recese by totiž mohla ohrozit plusový rozpočet, se kterým země letos počítá.

Premiér Vladimir Putin, který se připravuje na blížící se parlamentní a prezidentské volby, vyzval zákonodárce a opozici k ostražitosti, protože země čelí "mnoha nejistotám a rizikům", kromě jiného i začátku možné ekonomické krize.

Ceny ropy letos hlavně díky "arabskému jaru" stoupaly a poskytovaly Rusku krytí pro rekordní výdaje související s blížícími se parlamentními a prezidentskými volbami. Země je tak zatím v solidní ekonomické kondici - inflace, která je citlivá na politické dění, spadla, růst spotřebitelských cen letos zřejmě nepřekročí 7 %, což je na Rusko slušné číslo.

Existují ovšem důležitá ALE. Pokračující odliv peněz z finančního systému, který splácí dluhy ruských firem v zahraničí, dosáhl od začátku roku do října 64 miliard dolarů. To poslalo rubl od května o zhruba 15 % níže oproti americké měně.

Rusko musí najít jiný zdroj příjmu než ropu

Ropné fondy zůstávají v poměru k hrubému domácímu produktu jen na polovině toho, kde byly krátce před ekonomickou krizí z roku 2008. A pokud ropa klesne k 93 dolarům za barel, podle ministra financí Antona Siluanova do fondů už žádné nové peníze nepřitečou.

Jim O'Neill (Goldman Sachs): Vsadil bych si na ruské akcie

Rusko navíc ročně potřebuje 30% růst cen ropy, aby mohlo konkurovat nejrychleji rostoucím trhům, uvedli nedávno analytici Credit Suisse. Schopnost země udržet svůj růst pouze díky komoditám začíná být vyčerpaná.

Kde Rusko sežene peníze?

"Pokud bude Itálie následovat Řecko a požádá o pomoc, nebo padne některá z velkých evropských bank, ruské banky a společnosti už žádné půjčky ze zahraničí nezískají. Centrální banka pak bude muset podpořit trh naléváním dalších peněz do ekonomiky," tvrdí poradce prezidenta v otázkách národních projektů Sergej Gurijev. Přitom už před čtrnácti dny v jediném dnu půjčila centrální banka ruským finančním institucím 500 miliard rublů.

Ani tak není situace nejčernější. Nízká úroveň zadlužení a fiskální rovnováha dělají z Ruska zemi, která je na tom mnohem lépe než mnoho evropských států. Samotný pokles evropské poptávky po ropě navíc nezasáhne její ceny na světových trzích tak, jako kdyby do recese mířily Spojené státy, nebo dokonce Čína s Indií.

BRIC: Pozor na padající cihly

Zdroj: WSJ