Investoři by se měli přestat bát Číny, radí Rogers
|

Investoři by se měli přestat bát Číny, radí Rogers

Investoři a ekonomové se nemohou shodnout na tom, jak bude pokračovat "hospodářský zázrak" v Číně. Jim Rogers se v každém případě řadí k největším optimistům, pokud jde o investice do Číny a souvisejících aktiv. V rozhovoru pro CNBC mimo jiné vysvětluje, že Čína zpomaluje zkrátka proto, že zpomalit chce. Investoři by proto neměli být překvapení nižšími statistikami HDP.

Čína Jim Rogers

Hlavním indikátorem zpomalení čínské ekonomiky je tamní realitní sektor. Rogers ovšem připomíná, že je čínská nemovitostní bublina velice odlišná od té americké, která stála na začátku vleklé finanční a ekonomické krize před několika lety.

"Ve Spojených státech si mohl nezaměstnaný člověk koupit klidně čtyři domy bez jakéhokoli krytí hypotéky. Banky tyto hypotéky zabalily do líbivých derivátových balíčků a prodávaly je dále," upozorňuje známý investor. V Číně nic podobného není možné.

Bublina v Číně narostla především v městech na východním pobřeží. "A nejspíš také praskne, ovšem jedině s posvěcením kapitalisticky smýšlejících soudruhů v čínské vládě," tvrdí Rogers.

Budoucnost Číny? Asie to vidí jinak

Ten má obavy z velice nepřehledného bankovního systému v Zemi středu, ovšem dluhové problémy země prý nelze s těmi americkými vůbec srovnávat.

"Čína je největším věřitelem světa. Spojené státy jsou naopak nejzadluženější zemí v historii. Na kterou stranu raději vsadíte? Já na věřitele," tvrdí s úsměvem Jim Rogers. Na celé jeho vystoupení na CNBC se můžete podívat níže.

Zdroj: CNBC