Proč se investoři bojí akcií bank, když jsou rekordně levné?
|

Proč se investoři bojí akcií bank, když jsou rekordně levné?

Investoři se obloukem vyhýbají akciím evropských bank. Olej do ohně přilila ve středu agentura S&P, která snížila hodnocení britské HSBC, Royal Bank of Scotland nebo švýcarské UBS. "Pryč od nich! Dnes by mě nikdo nepřiměl nakoupit akcie žádné evropské banky," říká Paul Casson z Henderson Global Equities.

Světové akcie Dluhová krize Evropské banky
Banky

Dokonce i někteří významní bankéři souhlasí: "Chtěl bych vidět investora, který by byl ochotný investovat větší obnos do britských bank," říká Stephen Hester, generální ředitel z části zestátněné Royal Bank of Scotland (RBS).

Smrtící kombinace vysoké expozice v dluzích eurozóny, obavy o financování a stále pravděpodobnější riziko recese vyvíjejí na bankovní akcie silný tlak. Od února tohoto roku přišly akcie evropských bank o více než polovinu své hodnoty.

Richard Siuda (Conseq): Investoři se drží od finančního sektoru dál. Některé banky nemusejí dluhovou krizi ustát

Hrozba zestátnění

Než aby se nechali investoři zlákat výhodnými valuacemi, mají obavy ze zestátnění. Commerzbank, německá banka již ze čtvrtiny vlastněná vládou, se stala terčem diskuzí investorů po zprávách, že její nedostatek kapitálu převyšuje očekávaných 5 miliard eur.

"Když uvažujete o možnostech, jak by banka mohla navýšit kapitál o několik miliard, přičemž o ni na trzích není zájem ze strany investorů, jediným možným východiskem bude majorita státu," říká Stefan Stalmann, analytik RBS.

Dobré zprávy pro banky jsou zatím v nedohlednu. Nedávné zátěžové testy odhalily, že evropským bankám chybí 106 miliard eur kapitálu. Navíc je tato suma obecně vnímána jako příliš nízká vzhledem k mimořádným událostem, které se na trzích v posledních týdnech a měsících dějí.

Miliardy ve vzduchu: Takhle si banky posílají peníze během krize

Banky kvůli regulaci nahromadily ve svých rozvahách státní dluhopisy. Jejich cena v posledních dvou měsících rapidně klesla.

"Politická odezva na kritickou situaci bank je volání po ještě větší rekapitalizaci. To je pro investory hrozba, která je od nákupů akcií bank dále odrazuje," říká Jon Peace, analytik Nomury.

Recese v Evropě bude, Richard Koo měl pravdu

Italská UniCredit je první bankou, která se snaží emisí navýšit kapitál o 7,5 miliardy eur. Její akcie od té doby padají, investoři pravděpodobně budou požadovat velký diskont, aby na to přistoupili.

Stejné je to i na straně závazků. Banky mohou stále emitovat zajištěné dluhopisy, ale financovat se pomocí nezajištěných emisí akcií – nekrytých žádnými aktivy – se jim nedaří už od léta. To všechno do budoucna oslabuje pozici akcionářů, kteří se nacházejí až vespod kapitálové struktury. V případě krachu budou požadavky akcionářů na posledním místě.

Neházejte banky do jednoho pytle

Dokonce i v USA, kde jsou banky považovány za zdravější zejména kvůli nižší expozici na státních dluzích eurozóny, investoři a analytici tvrdí, že se do bank teď investovat zkrátka nedá. Nižší ratingy jsou jen jedním z dílků mozaiky.

Ne každý v Evropě s tímhle označením souhlasí. Andreas Utermann, investiční ředitel RCM, akciové divize německé Allianz, poukazuje na některé privátní banky a finanční instituce na mladých trzích, které jsou podle něho bez poskvrny.

Všeobecně ovšem nahlíží na bankovní sektor negativně. "Existuje rozdíl mezi neinvestovatelným a tím, zda do něčeho chceme investovat právě teď. V případě, že svět, jak ho známe dnes, krizi ustojí, je mnoho bank aktuálně velice levných. Podle mě se ovšem krize eurozóny ještě vyostří, než najdeme řešení."

Někteří odborníci soudí, že pokud eurozóna najde důvěryhodné řešení, akcie bank porostou rychleji než trh. Podle Cassona ovšem rally zažijeme napříč sektory. Ohledně bank zůstává opatrný. "Mít dlouhou pozici v bankách nyní není sázka, kterou můžete vyhrát. Nemohu si dovolit s kapitálem našich investorů takto riskovat."

Zdroj: Financial Times