Kašlete na evropské akcie, radí Morgan Stanley
|

Kašlete na evropské akcie, radí Morgan Stanley

Americká banka Morgan Stanley ve své aktuální makroekonomické analýze nedává evropským akciím moc šancí. Má pro to čtyři hlavní důvody.

Světové akcie Pesimismus na trzích Evropské akcie

1. Politická reakce na problémy není dostatečná

Morgan Stanley (MS) nevěří, že budou probíhající kroky evropských politiků a institucí stačit pro záchranu eurozóny, respektive jejího hospodářského růstu.

Proto nebude stačit ani ke stabilizaci evropských akciových trhů. MS vidí jako možný pozitivní impulz kvantitativní uvolňování ze strany ECB.

Politbyro eurozóny čeká, co Řecko s Itálií předvedou. A trhy tančí podle jejich písničky

2. Ekonomický růst mizí jako pára nad hrncem

Zásadní indikátory naznačují, že Evropa zpomaluje. Pro záchranu ekonomik bude potřeba zavést přísná úsporná opatření, banky se budou muset zbavit problémových dluhů, tedy také šetřit a omezit úvěry (aby měly na odpis dluhů). To růst velice zbrzdí, možná dokonce obrátí do recese.

Světové zadlužení: Prohráváme důležitou ekonomickou bitvu

3. Ziskové marže firem se ztenčují

Zisky firem se dostávají pod tlak. Evropská výsledková sezóna zdaleka netěší investory tak jako ta americká, navíc i ve Spojených státech jsou společnosti velice opatrné ve výhledech na příští rok.

Evropská výsledková sezóna: Těšte se na čísla ÖMV, Siemensu, Air France, Telefóniky a dalších

4. Časování trhu je proti

některé indikátory, na základě kterých analytici MS doporučují nakupovat akcie, tedy vstoupit na trh, v posledních týdnech signalizují, že není vhodná doba na nákup akcií.

V současnosti Morgan Stanley věří zlatu a upřednostňuje "zachování hodnoty aktiv před snahou o další zisk". Výběr růstových akcií nebo titulů se stálým růstem dividend by měl být pečlivější než kdy dříve.

Zdroj: Morgan Stanley