Koordinovaná akce centrálních bank: Co nám bankéři neřekli? Hrozí v Evropě akutně pády komerčních bank?
|

Koordinovaná akce centrálních bank: Co nám bankéři neřekli? Hrozí v Evropě akutně pády komerčních bank?

Nejdůležitější centrální banky světa včera oznámily koordinovanou akci, která zpřístupní dolary komerčním bankám. Trhy se zaradovaly, ale objevila se i řada otázek. Proč banky přišly s tímto krokem právě teď? Byla nějaká z velkých evropských komerčních bank, například z Francie, na hraně bankrotu?

Fed ECB Centrální banky Likvidita Evropské banky
Banky

Fed, Bank of England, ECB, SNB, Bank of Canada a Bank of Japan dodaly světovému finančnímu systému likviditu. Navíc Čínská centrální banka poprvé po třech letech snížila povinné rezervy bank. Proč to všechno a tak najednou?

Centrální banky v ofenzivě: Koordinovaná injekce likvidity žene trhy vzhůru

Americké banky asi problém nemají, soudě podle vyjádření Fedu: "Americké finanční instituce nemají problém s krátkodobým financováním. Pokud by jej měly, Fed má dostatek nástrojů, kterými by jim mohl pomoci. Jsme připraveni tyto nástroje nasadit, jakmile to bude nutné, například pro podporu úvěrů americkým domácnostem a firmám."

Od roku 2008 Fed mnohokrát intervenoval, například programem kvantitativního uvolňování nebo snížením sazeb. Podle mnohých byl pád Lehman Brothers, respektive jeho umožnění, velkou chybou. Bankéři možná nechtějí tuto chybu opakovat.

Známý americký investor a komentátor Jim Cramer má jasno. Na svém Twitteru včera psal, že "USA znovu zachránily Evropu" a že "nějaká velká banka hrozila zbankrotovat do víkendu, proto to (centrální bankéři) udělali".

Fed zlevnil půjčky ostatním centrálním bankám o půl procentního bodu, takže ostatní banky mají možnost také půjčovat levněji. Opatření je účinné od 5. prosince do února 2013. Centrální banky se také dohodly na tom, že v případě potřeby bude možné "uvolňovat" i v jiných měnách těchto bank.

Zdroj: Forbes