Vánoční dárek z USA: Levné dolary
|

Vánoční dárek z USA: Levné dolary

Ne každý den si akcie dovolí to, co jsme viděli ve středu. Podobné zisky jsme naposledy viděli v srpnu po prudkém letním výprodeji. Co se stalo? Koordinovaný zásah největších světových centrálních bank, který má pomoci evropským bankám s přístupem k financování. To vše na pozadí poměrně slušných makroekonomických čísel z USA a snížení čínských povinných minimálních rezerv.

Eurozóna Fed Světové akcie Centrální banky Dluhová krize
Fed

Od začátku týdne si akcie v Evropě připsaly 10 % a v USA 7 %. Centrální banky USA, Kanady , Británie, Švýcarska a Japonska společně s ECB se dohodly na zlevnění dolarů a protažení těchto operací do začátku února 2013. To by mělo bezesporu evropským bankám pomoci s palčivým přístupem k dolarům poté, co americké peněžní fondy do velké míry utáhly dolarový penězovod do Evropy.

Dolary neřeší to hlavní

To je bezesporu vítané opatření, které pomůže evropskému finančnímu sektoru s jedním problémem. Bohužel ne s tím zásadním, protože nedostatek dolarové likvidity je jen jedním ze symptomů eskalující krize.

Koordinovaná akce centrálních bank: Co nám bankéři neřekli? Hrozí v Evropě akutně pády komerčních bank?

Původ strachu v tuto chvíli leží v neschopnosti evropských politiků zkrotit napětí na dluhopisových trzích eurozóny, které aktivně koketují se scénářem rozpadu měnové unie. Souběžně s tím musejí evropské finanční instituce řešit "dobrovolné" odpuštění řeckého dluhu a tlak na posílení kapitálové přiměřenosti ve chvíli, kdy se kapitál na trhu prakticky sehnat nedá.

To vše vede k masivnímu tlaku na zeštíhlování bilancí bank, který současné problémy jen přiživuje. Levnější dolarová likvidita může samozřejmě uvolnit trochu páry z hrnce, ale není to tolik očekávaný bod zvratu.

Zásadní bude, kam povedou jednání mezi evropskými politiky a ECB před posledním summitem tohoto roku. Pokud bude ECB výměnou za přísnější fiskální pravidla (případně vydávání eurobondů) ochotná podržet Španělsko a Itálii, bude důvod k optimismu. Do té chvíle je potřeba na včerejší optimismus pohlížet jako na pouhou hříčku volatility.