Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci uhájili pozice, ale byla to fuška
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci uhájili pozice, ale byla to fuška

Uplynulý týden byl ve znamení velkého očekávání, co přinese summit států EU. V pondělí se cena indexu S&P 500 dotkla 200denního klouzavého průměru, v úterý a ve středu se téměř nic nedělo, netrpělivě se čekalo na čtvrteční a páteční zasedání a cena indexu nedokázala vystoupat nad 200denní klouzavý průměr. Ve čtvrtek ECB snížila úrokovou sazbu a dopoledne indexy nadějně posilovaly. Po prohlášení prezidenta ECB, že se centrální banka nebude ve vyšší míře zapojovat do nákupu dluhopisů problémových zemí, však začal rapidní pokles.

Technická analýza Světové akcie Volatilita

Index S&P 500 uzavřel se ztrátou 2,1 % a vrátil se zpět do trojúhelníkové formace. Linie supportu tvoří spojnice minimálních říjnových a listopadových cen a rezistence je na spojnici maximálních cen. Pozitivní bylo, že objemy obchodů nebyly nijak závratné. V pátek se cena indexu vrátila pod 200denní klouzavý průměr, kdy objemy obchodů také nebyly přesvědčivé.

Index S&P 500 uzavřel pod 200denním klouzavým průměrem a pod klesající trendovou čárou. Zdá se, že býci mají snahu cenu přiblížit alespoň k maximální ceně z konce října a kulatému číslu 1 300. Na spodní straně je nyní důležitá zóna 1 175 až 1 200, protože prolomení trojúhelníkové formace může spustit další lavinu prodejů.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX rostl až do čtvrtka, přestože se v pondělí cena indexu S&P 500 dostala až k hladině 1 265 a vznikla negativní divergence. Při čtvrtečním poklesu se VIX vrátil mírně nad 30, ale na to, že index S&P 500 ztratil víc než 2 %, neposiloval nijak výrazně. V pátek klesl o 13,8 % a vrátil se do předchozího rozpětí s rezistencí 30. Spodní úroveň zatím není pevně daná, ale zatím funkci podpory plní 200denní klouzavý průměr.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Cenové pohyby byly minulý týden ovlivněné zprávami z Evropy, takže například čtvrteční pozitivní pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA prošel poměrně bez povšimnutí. Čtvrteční noční dohody států EU vrátily na trh pozitivní náladu, i když komentáře na amerických webech píší o zemích EU jako o zemích "Eurolandu" a staví se skepticky k jejich schopnosti dohody zrealizovat.

Na druhou stanu byl v pátek zveřejněn index spotřebitelské důvěry v USA, který překonal očekávání a čtvrtý měsíc za sebou rostl. Cena indexu S&P 500 se v pátek vrátila k 200dennímu klouzavému průměru a čeká nás další pokus o jeho překonání. Zatím se zdá, že býci jsou velmi odhodlaní pokračovat v Santa Claus Rally a do konce roku ignorovat negativní zprávy. Podíváme-li se na svíčkový graf indexu S&P 500 a porovnáme současnou cenu s cenou po Dni díkuvzdání, je jasné, že se sezónní patern znovu potvrdil. Pozitivní také je, že si politici na summitu EU popřáli hezké Vánoce, snad tedy nebudou cítit potřebu ještě pronášet nějaká "zásadní" prohlášení.

Nejbližší rezistenci tvoří 200denní klouzavý průměr, po něm následuje zóna mezi říjnovým maximem a hladinou 1 300. Důležitá hladina podpory je zóna 1 175 až 1 200, protože prolomení trojúhelníkové formace může spustit další lavinu prodejů.