Defenzivní akciové tipy: Alkohol, hlavně pivo, a cigarety!
|

Defenzivní akciové tipy: Alkohol, hlavně pivo, a cigarety!

Současné tržní klima stále obsahuje mnoho neznámých. Budoucnost eura je v posledních měsícíh velice nejistá, dopady summitu v Bruselu "změří trh" až v příštích týdnech a měsících. Pro období možných akciových propadů je dobré se porozhlédnout po defenzivních akciích, které udrží portfolio nad vodou.

Světové akcie Alkohol a drogy Tabák a cigarety
P/E vůči růstu zisku na akcii jednotlivých firem

Prozkoumali jsme firmy, které jsou klasifikovány jako defenzivní, s rozumným dividendovým výnosem a s růstovým ziskem na akcii (ukazatel EPS).

Princip výběru: Stanovili jsme požadavek na kapitalizaci ve výši 500 milionů USD (nejmenší firma má kapitalizaci 630 milionů USD). Chtěli jsme společnosti, které jsou chápány jako výhradně "defenzivní", výsledkem bylo 989 firem. Dále jsme výběr zúžili požadavkem na dividendový výnos alespoň 5 %, aby byl zajištěn příjem pro případ, že se krize protáhne.

V souboru zůstalo 198 společností. Riziko musí být na spodní straně, proto jsme jako kritérium vzali čistý dluh/EBTDA, u kterého požadujeme hodnotu nižší než 2 (zadlužení nižší než 50 %). A nakonec musela mít firma "dobrý příběh", proto jsme stanovili požadavek, aby v posledních třech měsících došlo ke kladné revizi EPS. Finálním sítem prošlo 11 společností.

Graf srovnává 11 zajímavých titulů podle ceny akcie na jednotku zisku (P/E) a podle růstu EPS.

Super Cheap Auto Group z této skupiny defenzivních akcií vyčnívá a dělá čest svému jménu. Kolem ní je několik pivovarů, potravinových řetězců a tabákových firem. Horní levý roh je v grafu ten správný, ale my upřednostňujeme spodní levý roh, kde jsou levné společnosti, které vykazují nižší růst EPS.

U tabákových firem je potřeba mít na paměti, že se nedávné zpřísnění regulace týká strohých obalů, což zvyšuje riziko. Vedlo to patrně k tomu, že se tyto firmy ocitly v této části grafu. Vzhledem k tomu, že jsme zvolili kvantitativní přístup, jsme další firmy nezkoumali.