Citigroup: Rok 2012 bude patřit akciovým býkům, některé trhy mohou posílit až o 40 %
|

Citigroup: Rok 2012 bude patřit akciovým býkům, některé trhy mohou posílit až o 40 %

Hlavní světové akciové trhy by měly v příštím roce přinést až dvouciferné zhodnocení, protože investoři letos "podstřelili" svůj odhad růstu zisků firem, píší ve svém výhledu na rok 2012 analytici Citigroup. Nejvíce věří japonským akcií a akciím z rozvíjejících se trhů.

Světové akcie
Valuace - PE jednotlivých akciových trhů

Akcie jsou podle historických srovnání velice levně oceněné, což dokládá například ukazatel P/E (poměr tržní ceny vůči čistým ziskům) světových akcií, který se nyní pohybuje okolo deseti. Dlouhodobý průměr za posledních čtyřicet let je lehce pod osmnácti.

Firmy jsou stále ve velmi dobré kondici, a i když se růst zisků na akcii (EPS) v příštím roce nejspíš zastaví, určitě by se investoři neměli bát nějakého kolapsu.

Tržby by měly firmám (mimo finanční sektor) v příštím roce mírně růst a ziskové marže by měly zůstat na stejné úrovni. Propad zisků na akcii se dá čekat v roce 2012 u bankovních akcií, o rok později by však zisky i v tomto odvětví měly růst.

Analytikům Citigroup se nejvíce líbí akcie rozvíjejících se trhů, které jsou atraktivně oceněny. Navíc mají tamní firmy stále dostupné nízkoúročené financování a velmi zdravé bilance. V rámci regionů mají nejlépe nakročeno k růstu akcie z Asie.

V rámci vyspělých trhů mají největší potenciál japonské akcie, které budou těžit z oživení, které trvá po zemětřesení. Americké akcie se jeví relativně drahé a na západoevropské akcie má Citigroup "neutrální pohled" s tím, že pokud se povede politikům přesvědčit investory o účinnosti opatření na zastavení dluhové krize, mohou zažít strmý růst.

Aktuální vývoj evropských akcií sledujte zde

Zdroj: Citigroup