10 dividendových hitů z indexu Dow Jones na příští rok
|

10 dividendových hitů z indexu Dow Jones na příští rok

Když přijde řeč na technologické akcie, každého napadne internetová bublina z přelomu tisíciletí. Investoři dnes přistupují k akciím technologického sektoru obezřetněji, přesto by na ně v portfoliu neměli zapomínat. Mezi následujícími akciovými tipy, které byly vybrány pomocí kvantitativních hodnotících kritérií, několik takových titulů najdete. Nebudou ovšem chybět ani giganti z potravinářského sektoru jako Coca-Cola a McDonald's nebo strojírenský Caterpillar.

Dow Jones Světové akcie

Pomocí kombinace finančních ukazatelů, pro jejichž výpočty bylo využito historických dat, byla stanovena kritéria pro výběr nejlepších dividendových akcií z indexu Dow Jones.

  1. Každá akcie musí mít závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY) 1,5krát vyšší než výnos z desetiletých amerických státních dluhopisů.

  2. Musí mít rentabilitu investovaného kapitálu (ROIC) vyšší než 10 % (na základě historických dat o volném cash-flow za posledních 5 let z finančních výkazů společnosti).

  3. Musí vykazovat pozitivní celkový výnos (včetně dividend) za posledních 10 let.

  4. LACFY musí převyšovat dividendový výnos.

10. McDonald's

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 3,2 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 1,55

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 15 %

McDonald's

Tato akcie sice není extrémně levná, ale i přes nepříznivé okolnosti dokáže investorům neustále slušně zhodnocovat investovaný kapitál, což je pro firmy ze sektoru náchylného na komoditní inflaci a snižování marží obdivuhodné.

9. Coca-Cola

Coca-Cola

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 3,2 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 1,55

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 19 %

Král mezi nealkoholickými nápoji má mnoho obdivovatelů, mezi něž se řadí i Warren Buffett. Tržby Coca-Coly pochází v 75 % z neamerických trhů, takže pokud hledáte globálně diverzifikovanou společnost s expozicí v mnoha různých měnách, sáhněte právě po Coca-Cole. Její akcie sice zatím nejsou levné, přesto stojí za to tuto firmu ve svém portfoliu mít.

8. Caterpillar

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 3,3 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 1,59

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 13 %

Caterpillar

Podobně jako u McDonald's je těžké při současných cenách doporučovat akcii k nákupu. Během krize z let 2008 až 2009 dramaticky klesly zisky i cena akcií společnosti, takže investoři, kteří Caterpillar nakoupili na dně v březnu 2009, se nyní mohou pochlubit 300% zisky.

Záleží na názoru na vývoj světové ekonomiky: pokud jste optimističtí a očekáváte brzké oživení, s koupí akcií Caterpillar neváhejte; pokud ovšem očekáváte spíše prohloubení krize a chatrný hospodářský růst, pak vás odradí zejména vysoký koeficient beta této investice.

7. United Technologies

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 4,5 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 2,17

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 19 %

United Technologies

Letos se United Technologies rozhodly pro 16,5miliardovou akvizici Goodrich. Jde vůbec o největší kontrakt tohoto druhu, který společnost uzavřela. V minulosti společnost velmi rozumně alokovala kapitál, což reflektují i příznivé hodnoty finančních ukazatelů, například 19% ROIC.

6. Procter & Gamble

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 4,6 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 2,22

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 12 %

Procter & Gamble

Ačkoli je Procter & Gamble stále oblíbený, jelikož investoři chtějí mít v portfoliu jednu z nejznámějších značek zboží denní potřeby, firma trpí zhoršením čistých zisků a volného cash-flow. V její rozvaze navíc stále převyšují krátkodobé závazky nad krátkodobými aktivy (poměr se zlepšuje, aktuálně je na hodnotě 0,83 – nejlepší od roku 2006). Hotovost management využívá na zpětné odkupy akcií spíše než na zvýšení dividend pro akcionáře.

5. IBM

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 4,6 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 2,22

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 43 %

IBM

Buffettova Berkshire Hathaway nakoupila akcie IBM v hodnotě 10,7 miliardy USD (5,5% podíl ve společnosti) paradoxně v době, kdy akcie dosahují nejvyšších úrovní. Čísla však napovídají, že jsou akcie IBM stále jedním z nejlevnějších titulů indexu Dow Jones. Pokud bude cash-flow společnosti nadále růst, akcie zůstane velmi atraktivní investicí.

4. 3M

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 5,1 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 2,46

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 22 %

3M

3M, podobně jako Procter & Gamble, využívá velkou část hotovosti ke zpětným odkupům. Obě společnosti mají obrovská portfolia značek. Obě přinášely v uplynulém desetiletí investorům dobré (ne však ohromující) výnosy. 3M má tu výhodu, že má zdravější rozvahu než P&G.

3. Exxon Mobil

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 5,1 %

Dividendový výnos: 2,44 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 2,46

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 14 %

Exxon Mobil

Z neznámých důvodů se Exxon Mobil obvykle obchoduje s diskontem ve srovnání se svými konkurenty. Společnost přitom generuje jeden z nejlepších poměrů ROIC v odvětví.

Investorské dilema tkví v tom, že Chevron sice v uplynulé dekádě výkonností předčil Exxon, ale je o polovinu méně efektivní ve zhodnocování investovaného kapitálu a o 46 % dražší na základě cash-flow modelů. Je na vás, zda dáte přednost podhodnocenému Exxonu v naději, že konečně trh odhalí jeho skutečnou hodnotu.

2. Johnson & Johnson

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 6,4 %

Dividendový výnos: 3,63 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 3,09

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 29 %

Johnson & Johnson

J&J je dalším dividendovým titulem, který sedí na hotovosti a poněkud nešťastně časuje zpětné odkupy akcií. Jen pro ilustraci, firma v roce 2008 (když akcie dosahovaly historických maxim) utratila za zpětné odkupy 3,12násobek toho, co dala rok poté, když byly ceny akcií na nejnižších úrovních od roku 2002.

I přes manažerské přešlapy je potřeba brát v úvahu, že Johnson & Johnson vyplácí atraktivní dividendu, která je podpořena volným cash-flow a kryta velmi silnou rozvahou. Tato akcie vám nezaručí, že zbohatnete ze dne na den, ale můžete s ní participovat na stabilním růstu (za předpokladu reinvestice dividend).

1. Hewlett-Packard

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 6,9 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 3,33

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 33 %

Hewlett-Packard

I přes opatrnost investorů v případě této společnosti je potřeba zdůraznit, že se akcie Hewlett-Packard v posledním desetiletí zhodnocovaly a jsou stále jedním z nejlevnějších titulů indexu Dow Jones. Co se týče budoucnosti společnosti, vyvstává mnoho otazníků ohledně nového managementu, především jeho schopnosti udržet finanční zdraví společnosti.

Zdroj: thestreet.com