Investoři se v USA chystají na "zlatý bankrotový důl"
Rizikové podniky, které byly posledních několik let schopny si půjčovat rekordní sumy od investorů při nízkých úrokových sazbách, budou mít "utrum". Dluhová krize v Evropě eskaluje, mnoho rizikových úvěrů je splatných právě v roce 2012 a mezi investory panuje stále větší averze k riziku.
V roce 2009 vzrostl podíl firem "spekulativního stupně", které zbankrotovaly, na téměř 15 %. Tehdy mnozí očekávali, že dojde k dalšímu nárůstu. To se však nestalo a bankrotů v roce 2010 dramaticky ubylo.
Letos už opět do amerických rizikových podniků přiteklo přes bilion dolarů. Zatímco první dva měsíce tohoto roku v USA nezkrachovala žádná firma, do listopadu to už bylo 30 firem nižšího než investičního stupně.
Zatím je to daleko méně než v roce 2010. Přesto se jeví jako pravděpodobné, že nedávné defaulty MF Global, American Airlines a General Maritime potvrzují nastoupený trend vlny bankrotů.
Mediální, stavební a ropný průmysl budou nejzranitelnější
S&P zařazuje do skupiny rizikových ty sektory, do nichž patří velký podíl společností hodnocených jako junk (nižší spekulativní stupeň), majících negativní stupeň ratingu nebo dluhopisy obchodované o 10 procentních bodů výnosu výše než je sazba amerických vládních desetiletých dluhopisů.
V rámci uvedených odvětví to mají podle S&P nahnuté zejména Boyd Gaming, Orbitz Worldwide, McClatchy Company, Dex One, Rite Aid, Supervalu a Quicksilver Resources.
Problémy společností se liší, většinu však spojuje vysoká úroveň zadlužení, poslední dobou stále obtížněji zvládnutelná kvůli rizikové averzi investorů.
Nyní S&P hodnotí 52 % z téměř 3 000 korporací nižším než investičním stupněm, což je nejvyšší úroveň od 80. let. Spekulativní rating od S&P dostalo 70 % společností ze sektorů stavebnictví, médií a zábavy, zdravotnictví, lesnictví, dopravy a chemického průmyslu.
"S pomocí investičních bank vydávajících dluhopisy investorům lačným po velkých výnosech společnosti zametaly problémy pod koberec už od roku 2008," tvrdí Jeff Marwil z firmy zabývající se restrukturalizacemi firem. "Nyní nastává okamžik pravdy."
Miliardy splatné v roce 2012
266 miliard rizikových dluhopisů (vyznačujících se vysokými výnosy) bude splatných již v příštím roce. Podle kalkulací Fitch to představuje téměř čtvrtinu více než bilionového trhu s rizikovými dluhopisy.
Refinancování nebude pro společnosti tak snadné jako dosud. "Trh s rizikovými dluhopisy úspěšně překlopil vlnu splatností v letech 2008 až 2009, v příštím roce už tak nakloněný k refinancování nebude," míní Marwil.
Problém není tak zřejmý, v minulých letech byl totiž přístup k úvěrům snadnější. Po dosažení rekordu ve výši emisí rizikových dluhopisů v roce 2010 ztrácejí postupně investoři apetit riskovat. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno jen za 22 miliard rizikových dluhopisů, což je podle Fitch nejnižší čtvrtletní hodnota od poloviny roku 2010. V srpnu trh zpomalil kvůli obavám z bankrotu Řecka, debatě okolo dluhového stropu a pomalému růstu.
Pokud se zpomalení změní v recesi, nastanou rizikovým podnikům skutečně krušné časy. Na trhu dluhopisů je v procesu refinancování zhruba 1,1 bilionu úvěrů splatných v letech 2011 až 2015. Podle Fitch se bude míra bankrotů pohybovat kolem 2 % za předpokladu, že trh bude schopen refinancovat nebo upravit podmínky dluhopisů splatných v roce 2012 (266 miliard). Pokud se dluhová krize "potáhne", Fitch očekává, že se míra defaultů vyhoupne nad historický průměr k téměř 4 % v roce 2013.