Komodity v nemilosti, investoři v hotovosti
|

Komodity v nemilosti, investoři v hotovosti

Hlavní komoditní indexy minulý týden spolu s akciemi oslabovaly a ztratily nejvíce za téměř tři měsíce. Investoři se stále více přesouvají do hotovosti, zejména ropa a zlato utrpěly těžké ztráty. Dolar se mezitím proti euru vyšplhal na 11měsíční maximum, protože napětí mezi evropskými bankami roste a bere podporu cenám komodit.

Komodity Ropa Zlato Kakao
Týdenní vývoj cen komodit

Jednota OPEC obnovena

Ropa se před setkáním členů OPEC držela, zatímco ostatní komodity klesaly. To vydrželo jen do konce mítinku, kdy členové deklarovali jednotu a oznámili denní strop produkce OPEC 30 milionů barelů denně. Poté se investoři opět soustředili na dění na trzích, což vyústilo v největší jednodenní pokles za téměř tři měsíce.

Pětiprocentní pokles byl výsledkem obav z oslabující poptávky po ropě , čímž byla odstraněna podpora, kterou tvořily minulý měsíc napětí a nejistota v Íránu.

Ropa Brent

Kvůli obavám z poklesu ekonomik roste riziko i pro pokles cen komodit. Hedgeové fondy se v posledních měsících zarytě drží dlouhých spekulativních pozic, které nyní v opcích a futures činí 227 milionů barelů, což je o 28 milionů barelů více, než je dvouletý průměr. Každá změna o 100 milionů barelů v dlouhých spekulativních pozicích má na svědomí zhruba 10dolarový pohyb ceny. Zda trh umožní tento býčí přístup, uvidíme v dalších týdnech, protože pokles ceny může spustit likvidaci dlouhých pozic.

Ropa Brent vytváří od březnového maxima malý klesající trendový kanál a kvůli oslabování v posledních týdnech se cena nachází uprostřed kanálu. Kvůli faktorům uvedeným výše existuje riziko poklesu na spodní stranu tohoto kanálu, přičemž podporu tvoří říjnové minimum 99,1 USD, případně v lednu hrozí pokles až na 95 USD.

Cena zlata propadla pod 200denní klouzavý průměr

Zlato pod 200denním klouzavým průměrem

Spotová cena zlata se propadla pod 200denní klouzavý průměr, tedy pod úroveň, kterou se při minulých korekcích nepodařilo prolomit. Politikům v Evropě se stále nedaří nalézt řešení, díky čemuž rostl dolar a zhoršoval se výhled na světovou ekonomiku v roce 2012.

Zlato se tak zařadilo do rizikové kategorie, protože investoři s koncem roku mají velmi krátký investiční horizont a pozice zavírají rychleji než normálně. Manažeři se stále více přesouvají do hotovosti a s novými investičními rozhodnutími čekají na nový rok.

Poptávka po ETF fondech však pokračuje a celkový objem dosáhl nového maxima 2 360 tun, protože investoři pokles ceny zlata brali jako příležitost k nákupu. Opět se ukazuje, že pokles ceny vyvolává fyzickou poptávku, kdy při poslední korekci nakupovaly centrální banky rekordní objemy. Vzhledem k tomu, že investoři očekávají růst ceny, je fyzická poptávka důležitá, protože může zabránit likvidaci dlouhých pozic před koncem roku.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Pokles pod 1 619 USD, tedy pod 200denní klouzavý průměr, otevřel cestu s zářijovému minimu na úrovni 1 532 USD, což je zároveň na hranici trendové linie od minim z roku 2008. Index RSI je však v přeprodaném pásmu, takže se jeví jako pravděpodobný růst k 1 619 USD, kde je nyní rezistence.

Nejvíce se propadla platina, a to na dvouleté minimum. Stříbro ztratilo za uplynulý týden více než 7 procent a je nejlevnější od února. Stříbro je také vůči zlatu nejlevnější za 13 měsíců, jedna unce stříbra stojí 55,3 unce zlata a blíží se pětiletému průměru ve výši 57,3.

Kakao se odráží od minima díky předpovědi snížené nabídky

Cena kakaa, které se co do výkonnosti řadilo mezi nejhorší komodity roku 2011, vyrostlo za minulý týden o 10 procent, protože jeden z největších světových obchodníků s kakaem varoval, že nízké ceny v letošním roce mohou snížit produkci v roce 2012. To s sebou nese riziko nedostatku nabídky, protože až dosud byl trh v rovnováze.

Podle americké Commodtiy Futures Trading Commision spekulovaly hedgeové fondy a velcí hráči na pokles ceny kakaa už od začátku září, data z předposledního týdne dokonce ukázala další nárůst těchto spekulací o 43 procent. To vysvětluje nárůst z minulého týdne, protože kakao bylo díky tomu technicky přeprodané.